Włocławek: inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym
15 października 2016 | 19:19 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Dnia 15 października br. o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku Mszą św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa zainaugurowany został 448 rok akademicki w historii tego jednego z najstarszych seminariów duchownych w Polsce. Podczas inauguracji w auli seminaryjnej wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr. Ks. bp Wiesław Mering podkreślił, że prawdziwym fundamentem seminaryjnej formacji jest praca nad sercem, nad osobistą relacją z Chrystusem.
Eucharystię koncelebrowali ks. bp Stanisław Gębicki, ks. bp Bronisław Dembowski, moderatorzy, profesorowie, pracownicy Kurii. Obecni byli rodzice i rodzina alumnów przyjętych na I rok studiów, siostry zakonne oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
Homilię wygłosił ks. Jacek Bartczak – nowy prefekt WSD. Kaznodzieja wskazał m.in. na postać św. Stanisława Kostki – patrona WSD, jako przykład „mężnego kroczenia z Jezusem, ale też odważnego przyznawania się do Jezusa, tam, gdzie postawi nas Opatrzność Boża”.
Po Mszy świętej wszyscy zgromadzeni udali się do seminaryjnej auli im. kard. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rektor WSD ks. prał. Jacek Szymański przywitał zebranych gości oraz uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki – 448 od założenia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Następnie ks. wicerektor Marcin Idzikowski przedstawił sprawozdanie z działalności uczelni za poprzedni rok, uwzględniając formację ludzką, duchową, intelektualną i duszpasterską. Nie zabrakło też odniesień do udziału włocławskich alumnów w Światowych Dniach Młodzieży. Ks. prefekt Jacek Bartczak przeprowadził immatrykulację trzynastu alumnów pierwszego roku. Ślubowanie zawierało m.in. zobowiązanie: „realizować wytrwale wzniosłe idee mej Uczelni – Sanctitati et Veritati – w świętości i prawdzie”.
Wykład inauguracyjny pt. „Polityka i demokracją w myśli św. Jana Pawła II” wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr. Prelegent w swojej wypowiedzi przedstawił problem demokracji i polityki w naszej Ojczyźnie, jako potrzebę roztropnej troski o dobro wspólne. Podkreślił, że demokracja nie jest tylko wyborem większości, ale także musi zawierać system wartości – zasadę państwa praworządnego.
Pasterz Diecezji Włocławskiej skierował słowa podziękowania dla księdza rektora, moderatorów, profesorów: „za cały trud związany z formacją, z prowadzeniem seminarium, z troską, by było piękne i wypełniało się pięknymi charakterami. Praca nad człowiekiem jest zawsze najtrudniejsza” – zaznaczył bp Mering podkreślając przy tym, że celem tej uczelni jest kształtowanie elit, które w przyszłości będą służyć człowiekowi.
Zwracając się do alumnów bp Mering zaakcentował: „Chcemy, żeby ci którzy przychodzą do seminarium, wychodzili ze świadomością, ile od ich zaangażowania, gorliwości, przejęcia się w życiu Kościoła i naszym kraju, a także w Europie, zależy”. Ksiądz Biskup wskazał, że prawdziwym fundamentem jest praca nad sercem, nad osobistą relacją z Chrystusem. „Seminarium Duchowne we Włocławku czerpie swoje żywotne soki z historii” – zaznaczył bp Mering i jako wzory do naśladowania wskazał na związanych z włocławską Alma Mater: bł. ks. bp. Michała Kozala, Sł. Bożego ks. bp. Wojciecha Owczarka, Sł. Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Uroczystości śpiewem towarzyszyła schola wraz z chórem kleryckim pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Nowaka. Wykonano m.in. hymn „Gaude Mater Polonia oraz „Gaudeamus igitur” – studencką pieśń śpiewaną z racji uroczystości akademickich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.