Rodzina Rodzinie
10 października 2016 | 09:23 | Marcin Przeciszewski / bd Ⓒ Ⓟ
Zadaniem Kościoła jest głoszenie orędzia Ewangelii „w porę i nie w porę”. Dlatego – mimo że ponad połowa Polaków (52 proc.) sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców z terenów ogarniętych działaniami wojennymi – Kościół w Polsce zawsze apelować będzie o zaangażowanie chrześcijan w pomoc uchodźcom.
Wyrazem tego jest otwarty osobiście przez abp. Stanisława Gądeckiego program „Rodzina Rodzinie”. Akcja polega na tym, że polskie rodziny, wspólnoty czy firmy wesprą rodziny syryjskie poszkodowane w następstwie wojny. Konkretna polska rodzina będzie mogła systematycznie pomagać konkretnej rodzinie z Syrii. A są to rodziny w Aleppo czy Homs, miastach, na które niemal co dzień spadają bomby, bądź rodziny, które uciekły z Syrii do Libanu. Program realizuje Caritas Polska, która zbierać będzie fundusze, we współpracy z Caritas Liban, która będzie je dystrybuować.
Inicjatywa „Rodzina Rodzinie” to realna odpowiedź na apel papieża Franciszka o przyjęcie rodzin uchodźczych przez parafie. Pierwszym darczyńcą został przewodniczący polskiego Episkopatu, który zadeklarował, że przez pół roku co miesiąc przekaże kilkaset złotych syryjskiej rodzinie z Libanu. Każdy z nas może iść za jego przykładem, w ten sposób narodzi się ogólnopolski łańcuch solidarności.
Na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl można poznać tych, którzy czekają na pomoc. Dzieci z rodzin, które straciły rodziców. Rodziny bez dachu nad głową, którym wojna zabrała dorobek życia, ludzi poranionych i niepełnosprawnych.
Nie można przejść wobec nich obojętnie. A tym bardziej w Roku Świętym Miłosierdzia, kiedy Kościół apeluje, byśmy wszyscy byli świadkami miłosierdzia. W niedzielę pod tym właśnie hasłem obchodziliśmy XVI Dzień Papieski. Była to okazja do refleksji nad dziedzictwem Jana Pawła II, a w tym szczególnym momencie nad jego apelem o „wyobraźnię miłosierdzia”. Apel ten pozostawił nam jako testament podczas ostatniej wizyty w ojczyźnie w 2002 r.
Marcin Przeciszewski
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.