Abp Ziemba: przeszłość uczy nas umiejętności współżycia w tym samym kraju, na tej samej ziemi
08 października 2016 | 13:09 | xmb Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj nasze społeczeństwo jest raczej jednorodne językowo. Ale z punktu widzenia pochodzenia, rodowej tradycji, różnice nadal są widoczne. Przeszłość uczy nas umiejętności współżycia w tym samym kraju, na tej samej ziemi – mówił abp Wojciech Ziemba podczas Mszy św. odprawionej z kaplicy zamku biskupiego w Lidzbarku Warmińskim.
Uroczystość została zorganizowana przez władze miejskie i powiatowe Lidzbarka Warmińskiego i przez władze Purdy, z okazji zbliżających się 75 – tych urodzin abp. Wojciecha Ziemby i powitania abp. Józefa Górzyńskiego. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, powiatowych, kanonicy kapituły katedralnej i lidzbarskiej.
W homilii metropolita warmiński zatrzymał się nad przeszłością archidiecezji warmińskiej, wspominając rolę zamku lidzbarskiego i instytucje kościelne, które trwają do dziś. Zaznaczył również, że fakty z przeszłości ważne są także dzisiaj.
Kaplica i zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim – podkreślił abp Ziemba – to miejsca przesiąknięte historią. To miasto przez całe wieki było siedzibą Biskupa Warmińskiego. Od początku istnienia Diecezji Warmińskiej, do I rozbioru Polski biskupi warmińscy mieszkali w Lidzbarku Warmińskim. Oprócz głównej, lidzbarskiej rezydencji, biskupi warmińscy mieli do dyspozycji szereg zamków. Ten porządek zakłóciły zabory, a jeszcze bardziej skutki ostatniej wojny światowej – zaznaczył arcybiskup.
Hierarcha przypomniał, że na terenach dawnych Prus najtrwalsze okazały się instytucje kościelne: w 1243 r. powstała diecezja warmińska, w roku 1260 warmińska kapituła katedralna, w roku 1565 powstało Warmińskie Seminarium Duchowne Hosianum, w roku 1583 powstało Zgromadzenie sióstr św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W ciągu wieków zmieniało się niemal wszystko, a wspomniane instytucje kościelne trwają do dziś.
W dalszej części hierarcha przypomniał, że diecezja warmińska od samego początku była organizmem wielonarodowym. To chrześcijaństwo łączyło wszystkich. Ten sam kult religijny, a następnie wyrosła z tego kultu kultura spajała ze sobą różne narodowości. To doświadczenie z przeszłości, a szczególnie wyznawana religia katolicka – podkreślił abp Ziemba – pozwoliły osiedleńcom ze wschodu, z Polski centralnej stosunkowo szybko poczuć się u siebie.
Na zakończenie abp Ziemba zwrócił się do abp. Józefa Górzyńskiego. Nawiązując do historycznego wjazdu nowego wkrótce metropolity warmińskiego przez południową granicę Warmii w Bałdach, hierarcha podkreślił, że po raz pierwszy od bpa Ignacego Krasickiego, a najpewniej od bpa Grabowskiego, miasto Lidzbark Warmiński wita nowego arcybiskupa warmińskiego, abpa Józefa Górzyńskiego. Hierarcha życzył abp. Józefowi owocnej służby w Kościele Warmińskim. Niech stanie ona następnym etapem w ubogaceniu historii Archidiecezji Warmińskiej – dodał abp Ziemba.
Po Mszy św. w refektarzu biskupim lidzbarskiego zamku odbył się uroczysty koncert orkiestry filharmonii warmińsko – mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego, dedykowany arcybiskupowi Wojciechowi Ziembie, z okazji 75 – tych urodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.