Międzynarodowe sympozjum o Lutrze w Watykanie
07 października 2016 | 09:23 | ts (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Marcin Luter i sakramenty. Katolicka relektura z perspektywy ekumenicznej” w dniach 26 lutego-1 marca 2017 na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbędzie się sympozjum międzynarodowe. Będzie to jedno z wydarzeń wpisujących się w przyszłoroczne obchody 500-lecia Reformacji.
Zapowiadając 5 października to spotkanie, Instytut Ekumeniczny im. Johanna-Adama-Möhlera w Paderbornie oznajmił jednocześnie, że referat otwierający wygłosi kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, która jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.
Organizatorzy podkreślili, że po stronie zarówno ewangelickiej, jak i katolickiej przez długi czas utrzymywało się przekonanie, iż reformator Marcin Luter (1483-1546) po wcześniejszym konflikcie z Kościołem zniósł sakramenty jako skuteczny środek zbawienia. Tymczasem, w toczącym się już od 50 lat dialogu luterańsko-katolickim, wykazano, że głoszoną przez Lutra zasadę „jedynie z łaski w wierze do zbawienia przez Jezusa Chrystusa”, należy rozumieć nie jako „wykluczenie sakramentów i życia sakramentalnego Kościoła”, lecz jako „oparte na Biblii współistnienie usprawiedliwienia, sakramentów i urzędu”.
Organizatorzy zwracają uwagę, że w ciągu tego półwiecza katolicy i luteranie wspólnie nauczyli się przełamywać przejęte uprzedzenia i rozwijające się z nich kontrowersje. I dodają, że dziś oba wyznania mogłyby wspólnie nauczyć się rozumienia na nowo intencji teologii Lutra.
Wśród referentów będą światowej sławy teologowie luterańscy i katoliccy, m.in. dyrektor Instytutu Badań Teologicznych Światowej Federacji Luterańskiej Theodor Dieter ze Strassburga, luterański biskup Kuopio – Jari Jolkkonen z Finlandii i prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.