Lublin: bogaty program wydarzeń kulturalnych Kongresu Kultury Chrześcijańskiej
05 października 2016 | 16:40 | mip Ⓒ Ⓟ
Wystawy, debaty, koncerty, projekcje filmowe i sztuki sceniczne złożą się na bogaty program wydarzeń kulturalnych, które towarzyszyć będą rozpoczynającemu się 13 października w Lublinie V Kongresowi Kultury Chrześcijańskiej. Tematem tegorocznego spotkania jest "Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach".
Kongres poprzedzony zostanie otwarciem wystawy stu najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL, którą zobaczyć będzie można na Zamku Królewskim w Warszawie. Wernisaż odbędzie się 12 października, a wystawę będzie można oglądać do końca 2016 roku.
Wystawa złoży się z obrazów i rysunków wybitnych artystów polskich od Piotra Michałowskiego i Jana Matejki, przez Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała, Włodzimierza Tetmajera i Józefa Pankiewicza, aż po Antoniego Michalaka i Jerzego Nowosielskiego.
Imponująco zaprezentują się średniowieczne rzeźby, powstałe w najprzedniejszych śląskich warsztatach późnego gotyku. Do największych pereł kolekcji w tym zakresie należą: figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, tzw. Złota Katarzyna z wrocławskiej kamienicy wchodzącej w skład zabudowań Klasztoru św. Katarzyny, dzieło pracowni Jacoba Beinharta; rzeźba św. Sebastiana z warsztatu Mistrza Ołtarza z Gościszowic oraz szafa ołtarzowa Wielkiej Świętej Rodziny z kościoła pw. Trzech Króli w Kliczkowie, wykonana ok. 1520 r.
Kolekcję muzealną KUL uzupełnia 9 rękopisów, inkunabułów i dokumentów ze Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej. Do najcenniejszych cymeliów należy tzw. Dekret Gracjana – iluminowany rękopis, stanowiący zbiór prawa kanonicznego, zebrany przez bolońskiego mnicha Gracjana ok. 1150 r. Rękopis lubelski, jeden z sześciu tego typu zachowanych w Polsce, powstał w Tuluzie ok. 1300 r. i dekorowany jest 63 barwnymi miniaturami w stylu gotyku francuskiego.
Z kolei w lubelskiej bazylice dominikańskiej, gdzie znajdują się usytuowane naprzeciwko siebie dwie ambony, spotkają się dwaj filozofowie – prof. Piotr Gutowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz prof. Jan Woleński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debatę "Dwóch ambon" chrześcijanina z agnostykiem o wolności i religii poprowadzi o. Tomasz Dostatni OP.
14 października w lubelskim Teatrze Starym zaprezentowany zostanie monodram "Ojciec Bóg". To ironiczna sztuka o ojcowskiej miłości. Rewelacyjny, wzruszający tekst mówi o rzadko podejmowanym przez twórców temacie: relacjach między ojcem a synem. W roli tytułowej występuje Marcin Perchuć, aktor Teatru Montownia, a muzykę skomponował Wojciech Waglewski.
Tego dnia zainaugurowane zostaną także dwie wystawy. W Gmachu Głównym KUL obejrzeć będzie można wystawę w 70. rocznicę ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej "Dzieci moje". Zaprezentowane zostaną na niej – nierzadko po raz pierwszy – fotografie i dokumenty ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Z kolei w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL do zobaczenia będzie wystawa malarstwa Stanisława Białogłowicza.
15 października w auli kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się koncert "Opus Magnum – KUL-owskie wieczory z muzyką". Podczas koncertu artyści Alexander Trostiansky (skrzypce) i Natalya Ardasheva (fortepian) wykonają wybrane utwory J.S. Bacha, J. Sibeliusa, E. Griega, W. Lutosławskiego i H. Wieniawskiego. Słowo o muzyce powie Teresa Księska-Falger.
W sali kameralnej Centrum Spotkania Kultur odbędzie się natomiast koncert Polskiego Chóru Kameralnego. Należy on do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał ponad 550 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. I to właśnie dla uczczenia przyznania tytułu doctora honoris causa profesorowi Pendereckiemu odbędzie się koncert w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, na którym muzycy zaprezentują przed Państwem osiem utworów muzycznych a capella.
Tego dnia w ramach Kongresu Kultury Chrześcijańskiej na dziedzińcu KUL odbędzie się także etiuda teatralna „Maski” prof. Leszka Mądzika oraz wystawa fotografii „Sacrum miejsca”. "Dotknięcie sacrum w sztuce najpełniej ujawnia się w miejscach na to przeznaczonych. Świątynie, które odwiedzałem w różnych krajach, od Meksyku do Moskwy, pokazują nie tylko wartość artystyczną rzeźb, malarstwa czy architektury, ale swoją ekspresją świadczą o sile przeżycia wiary, podpartą lokalnymi zwyczajami, przybliżając nas do wielokulturowości miejsc, z których się zrodziły. Ekspresja ujęć biblijnych wizerunków Chrystusa mająca często teatralną dramaturgię, mówi o sile przeżycia w spotkaniu z SACRUM" – mówi o prezentowanych zdjęciach prof. Mądzik.
W gmachu głównym KUL odbędzie się także spotkanie autorskie z jednym z najwybitniejszych polskich poetów, Adamem Zagajewskim. Rozmowę o życiu duchowym w poezji z laureatem wielu prestiżowych nagród literackich poprowadzi ks. prof. Alfred Wierzbicki.
Jednym z wydarzeń wieńczących tegoroczny kongres będzie specjalny przedpremierowy pokaz filmu Ryszarda Bugajskiego „Zaćma”. W projekcji filmu zaplanowanej na 16 października w teatrze Starym w Lublinie. Po projekcji rozmowę z reżyserem fabularnej opowieści o "Krwawej Lunie" Julii Brystigerowej poprowadzi Grzegorz Linkowski.
Podczas kongresu odbędą się również dwie ważne akademickie uroczystości: nadanie tytułu doktora honoris causa KUL Krzysztofowi Pendereckiemu (piątek, 14 października, godz. 9.00) oraz odnowienie doktoratu absolwenta KUL ks. prof. Michała Hellera (sobota, 15 października, godz. 9.00).
V Kongres Kultury Chrześcijańskiej obradować będzie od 13 do 16 października br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wśród gości pojawią się m. in.: przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller, Krzysztof Penderecki, ks. prof. Jerzy Szymik, prof. Daniel Rotfeld, prof. Andrej Zubow z Moskwy, Adam Zagajewski i s. Małgorzata Chmielewska.
Pierwsze spotkanie intelektualistów i ludzi kultury odbyło się w roku 2000. To swoiste forum dialogu między myślą chrześcijańską a współczesną kulturą zapoczątkował Wielki Kanclerz KUL, Metropolita Lubelski abp Józef Życiński.
Więcej informacji na temat programu kulturalnego Kongresu dostępne na stronie internetowej: www.kongres.lublin.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.