Od 1 do 8 października – Tydzień Modlitwy za uchodźców
29 września 2016 | 12:15 | Wspólnota św. Idziego, lk Ⓒ Ⓟ
Przez cały tydzień od 1 do 8 października w wielu miastach w Polsce odbywać się będą nabożeństwa pod wspólnym hasłem „Umrzeć z nadziei". Będą to modlitwy w intencji uchodźców, przede wszystkim tych, którzy zginęli w drodze do Europy lub znaleźli bezpieczne schronienie. Liturgii ekumenicznej w archikatedrze warszawskiej w sobotę 1 października o godz. 20.00 przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.
O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach prosił papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br. – W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę za uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy im pomagać – piszą organizatorzy – Wspólnota św. Idziego.
Modlitwy będą odmawiane zwłaszcza w intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, ale także wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli bezpieczne schronienie.
Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane w tygodniu zorganizowaniem modlitwy „Umrzeć z nadziei” w swoim mieście/parafii proszone są o kontakt ze Wspólnotą św. Idziego. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać, pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.
"Czy w Twoim mieście i w Twojej parafii nie potrzeba modlitwy za uchodźców? By zmierzyć się z lękami, by przestać postrzegać ich tylko jako liczby, by nie dać się wygodnej obojętności… Zbliża się tydzień modlitwy za uchodźców. Przyłącz się, zaproponuj prostą modlitwę księdzu proboszczowi, swojej wspólnocie i znajomym" – piszą na swoim profilu na Facebooku członkowie Wspólnoty św. Idziego z Warszawy.
W Warszawie liturgii ekumenicznej w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Początek w sobotę 1 października o godz. 20.00.
Wspólnota św. Idziego (Wspólnota Sant’Egidio) powstała w Rzymie w 1968 roku, na fali Soboru Watykańskiego II. Dziś jest to ruch ludzi świeckich, do którego należy ok. 60 tys. osób zaangażowanych w ewangelizację i służbę ubogim w 75 krajach.
Wszystkie wspólnoty św. Idziego żyją tą samą duchowością, a fundamenty charakteryzujące drogę Wspólnoty to: modlitwa, która towarzyszy życiu Wspólnoty i każdego z jej członków; przekazywanie Ewangelii; solidarność z ubogimi; ekumenizm – poprzez przyjaźń i modlitwę poszukiwanie jedności pomiędzy chrześcijanami całego świata oraz dialog, który Sobór Watykański II wskazuje jako drogę pokoju i współpracy pomiędzy religiami, sposób życia oraz metodę pojednania w konfliktach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.