Beskid Mały: rajd szkół katolickich na Groń Jana Pawła II
29 września 2016 | 10:30 | rk Ⓒ Ⓟ
Około 400 dzieci i nauczycieli – uczestników I Rajdu Szkół Katolickich – modliło się i bawiło 28 września na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia przy kaplicy „Ludzi Gór” pod przewodnictwem ordynariusza biskupa Romana Pindla, który był inicjatorem tego pierwszego w historii diecezji bielsko-żywieckiej przedsięwzięcia.
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowa im. Św. Antoniego z Padwy w Brzezince, Agata Nizińska wyjaśniła, że spotkanie dzieci z pięciu katolickich szkół podstawowych wraz z nauczycielami to z jednej strony forma uczczenia 1050. rocznicy Chrztu Polski, ale także okazja do wzajemnego poznania katolickich wspólnot szkolnych, działających na tym terenie.
„Próbujemy organizować na różne sposoby wydarzenia, które umożliwiałyby bliższe spotkania między nami. My akurat jesteśmy szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich i w obrębie tych szkół, a w Polsce jest ich około 140, wszyscy dobrze się znamy, jednak szkoły w diecezji prowadzą też inne organy. Dlatego chcemy się scalić, bo w końcu działamy na tym samym terenie, pod przewodnictwem tego samego biskupa” – zaznaczyła i zapowiedziała, że w przyszłych latach górskie rajdy zostaną zorganizowane dla dzieci i młodzieży z katolickich szkół ponadpodstawowych, także na innych szczytach Beskidów.
Podczas Mszy św. polowej przy górskiej kaplicy bp Roman Pindel przypomniał dzieciom, że beskidzki Groń, zanim jeszcze zmienił nazwę, chętnie odwiedzał młody Karol Wojtyła. Zwrócił też uwagę na rolę gór w historii zbawienia, przywołując konkretne wydarzenia z kart Starego i Nowego Testamentu.
„Góry są jakoś ważne dla człowieka religijnego, dlatego, że Bóg jest tam jakoś bardziej obecny, bliższy i bardziej przemawiający na górach. Góra Synaj, gdzie przez Mojżesza Bóg objawił swe przykazania. W czasach Jezusa mamy Górę Przemienienia, Górę Błogosławieństw” – wyliczył duchowny, wspominając też inne geograficzne miejsca na mapie górskich pielgrzymek. Wskazał jednocześnie na niezwykły zakątek, jakim jest Groń Jana Pawła II ze swą kaplicą i pamiątkami po papieżu.
Biskup zachęcił też do odwiedzania takich „dobrych miejsc” w górach. „Dobrze zachwycić się takimi miejscami, pięknem przyrody i odnieść to wszystko do Boga Stworzyciela, który chciał, żeby świat był piękny i pragnął, by człowiek w nim odpoczywał” – dodał.
Eucharystię wraz z biskupem celebrowało kilku księży katechetów, w tym dyrektor kurialnego wydziału katechetycznego i wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski.
Dzieci przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II modliły się m.in. za wszystkie szkoły katolickie na Podbeskidziu, by były środowiskiem duchowego rozwoju wiary wychowanków i nauczycieli.
Wszystkich młodych pielgrzymów, którzy z biskupem i gronem pedagogicznym wspięli się na beskidzki szczyt, powitał opiekun tego miejsca Stefan Jakubowski. To on, wraz ze swą żoną Danutą, kilkanaście lat temu był inicjatorem stworzenia tu kaplicy. Dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”.
Po liturgii odbył się piknik, a następnie prezentacja poszczególnych szkół podstawowych, które wzięły udział w rajdzie na szczyt Beskidu Małego – z Brzezinki i Rychwałdku (Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich), Cieszyna (Katolicka Szkoła im. Świętej Rodziny), Bielska-Białej (Szkoła Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego) i Żywca (Szkoła im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego).
Beskidzkie „sanktuarium” na Groniu stanowi wotum za ocalenie papieża. Dlatego ma symboliczne wymiary – 13 na 5 metrów – nawiązujące do daty zamachu na życie Jana Pawła II (13 maja 1981 roku). We wrześniu 1995 roku kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., a także podarowane przez niego różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. W kaplicy cyklicznie odprawiane są Msze św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.