Współzałożyciel Ruchu Komunia i Wyzwolenie o 500-leciu reformacji
27 września 2016 | 10:42 | RV / bd Ⓒ Ⓟ
Marcin Luter stworzył wiarę alternatywną względem katolicyzmu. Przeżywając 500-lecie reformacji, trzeba być świadomym, że Luter nie może być wzorem dla reformy Kościoła, a nasze wyznania dzieli nieprzekraczalna przepaść – ostrzega abp Luigi Negri, jeden z największych teologów we włoskim episkopacie, współzałożyciel Ruchu Komunia i Wyzwolenie.
Już w przyszłym miesiącu rozpoczną się uroczystości upamiętniające rozbicie Kościoła zachodniego. Z tej okazji włoski miesięcznik apologetyczny „Il Timone” przygotował dossier o reformacji, postrzeganej z katolickiego punku widzenia („Lutero in affitto – Luter do wynajęcia”). Otwiera je artykuł abp. Negriego, w którym zauważa on, że katolicy powinni się przygotować do 500-lecia reformacji, aby potrafili je należycie interpretować. Jest to o tyle ważne, że Luter w sposób istotny zmodyfikował chrześcijańską wiarę.
Abp Negri szczegółowo wylicza główne różnice między katolicyzmem i alternatywną formą wiary chrześcijańskiej, stworzoną przez niemieckiego augustianina. Podkreśla, że uświadomienie sobie głębi tych podziałów jest niezbędne również dla nas, abyśmy lepiej zdali sobie sprawę z własnej tożsamości, co jest podstawą wszelkiego dialogu. Metropolita Ferrary podkreśla przy tym, że obchody 500-lecia reformacji nie mogą być formalne. Nie można jednak abstrahować od realiów i skupiać się na rzekomej bliskości, która nie istnieje. Sobór Trydencki wypowiedział się jasno i nikt nie może postępować wbrew soborowi – przypomina abp Negri.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.