Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę
25 września 2016 | 12:50 | tn Ⓒ Ⓟ
Od 22 do 24 września uczniowie klas maturalnych z diecezji rzeszowskiej odwiedzili Jasną Górę w ramach 20. Pielgrzymki Maturzystów. W trzech grupach uczestniczyło blisko 3 tys. uczniów.
W czwartek 22 września na Jasną Górę przyjechało ok. 800 maturzystów z uczących się głównie w Bieczu, Gorlicach i Jaśle. W piątek – młodzież ucząca się w w kilkunastu szkołach średnich w Rzeszowie – ok. 1400 osób. Natomiast w sobotę – ok. 700 maturzystów z powiatu rzeszowskiego oraz z Kolbuszowej, Strzyżowa, Ropczyc i Sędziszowa Młp.
Program wszystkich dni obejmował konferencję w Bazylice Jasnogórskiej, którą wygłosił ks. Piotr Gnat, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Pawła VI Diecezji Rzeszowskiej. Po konferencji pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym, które w kolejnych dniach prowadzili katecheci i uczniowie: LO w Bieczu, II LO w Rzeszowie i LO w Ropczycach. W czasie nabożeństwa wielu maturzystów skorzystało z sakramentu pokuty.
Po nabożeństwie pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Czwartkowej i piątkowej Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W sobotę Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Biskupi z Rzeszowa w homiliach zachęcali młodzież, aby w troszcząc się o swój rozwój nie pomijali wymiaru duchowego. Odpowiedzialnymi za służbę liturgiczną podczas Eucharystii w poszczególne dni byli uczniowie i katecheci: I LO w Gorlicach, Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie i LO w Tyczynie.
Ostatnim punktem programu był różaniec przy stacjach na placu przed ołtarzem polowym. Modlitwę w kolejnych dniach prowadzili przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach, Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie i Zespołu Szkół Technicznych i Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie.
Dla każdego maturzysty przygotowano okolicznościową książeczkę zawierającą m.in. modlitwę maturzysty i rachunek sumienia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.