Ratowo: zakończyły się warsztaty z koalkoholizmu
24 września 2016 | 13:20 | eg Ⓒ Ⓟ
„Koalkoholizm – po pierwsze przerwać milczenie” – pod takim hasłem w Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie w diecezji płockiej zakończyły się warsztaty terapeutyczne z koalkoholizmu. Adresowane były do osób, których bliscy nadużywają alkoholu, skorzystało z nich 60 osób.
Głównym celem warsztatów było przekazanie rodzinom osób uzależnionych od alkoholu informacji, czym jest współuzależnienie oraz jak szukać pomocy w poradniach, u specjalistów uzależnień, czy w postaci telefonu zaufania. Ważnym elementem spotkań były warsztaty terapeutyczne, z możliwością dalszego kontynuowania terapii.
„Od pierwszego aktu odwagi „przerwania milczenia” zależy dalsze życie osób współuzależnionych. Ci, którzy się na niego zdobędą, mają szansę na przepracowanie dręczących ich często latami problemów” – przekonywała uczestników Anna Matusiak, psycholog, która współpracuje na stałe z poradniami uzależnień oraz poradniami rodzinnymi w parafiach w Warszawie.
Ponadto w czasie warsztatów ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium w Ratowie, a zarazem certyfikowany trener w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz dyrektor Poradni Rodzinnej „Antoni”, mówił o zjawisku przemocy w rodzinie, które często towarzyszy uzależnieniu od alkoholu.
„Ofiary przemocy w rodzinie, to osoby głęboko poranione, które na co dzień ukrywają swój dramat i z reguły nie potrafią szukać pomocy. Trzeba pracować z nimi bardzo delikatnie, aby nie naruszyć ich godności, a jednocześnie uświadomić problem, z którym się borykają. Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś ofiarom alkoholizmu, że Kościół proponuje im „terapię miłości”. Tylko w ten sposób osoby te są w stanie pokonać traumę, wyzwolić z trudnych uwikłań i zawalczyć o swoje życie, a często również o życie swoich dzieci” – podkreślił ks. Pawłowski.
W ramach warsztatów odbyły zajęcia z odblokowywania emocji, a także konne przejażdżki rekreacyjne z elementami hipoterapii, które ułatwiają pracę z trudnymi emocjami. Poza tym chętni mogli skorzystać z pomocy duchowej.
W warsztatach z koalkoholizmu wzięło udział 60 osób. Ich organizatorami byli: Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku, Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, Poradnia Rodzinna „Antoni”, Bractwo św. Antoniego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.