Gorzów Wlkp.: Dni Kultury Chrześcijańskiej
21 września 2016 | 10:36 | wm Ⓒ Ⓟ
"Miłosierdzie – to pochylenie się, wyjście naprzeciw potrzebie tego, kto jest przy mnie" – powiedział bp Edward Dajczak, podczas Mszy św. w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas 31. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Gorzowie Wielkopolskim, które rozpoczęły się 20 września i potrwają do 8 listopada.
Bp Dajczak mówił o przesłaniu „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Na przykładzie przypowieści Jezusa, tłumaczył znaczenie miłosierdzia Bożego. „To nie jest coś co się opłaca, to nie są kategorie miłości. Miłosierdzie – to pochylenie się, wyjście naprzeciw, potrzebne tego, kto jest przy mnie” – mówił kapłan, zwracając uwagę, że Miłosierdzie musi być rozumiane wg Jezusowej normy, a nie współczesnego świata. Pasterz poszukujący owieczki, czy ojciec cierpliwie czekający na powrót syna marnotrawnego – to jest przykład miłosierdzia, podkreślał biskup. Zwrócił też uwagę, że najprostsze zrozumienie miłosierdzia – Trzeba pomóc pierwszemu bliźniemu – temu co jest obok, a potem ta pomoc się rozszerzy na miliony – zaznaczył duchowny.
Hasłem tegorocznych DKCH organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej jest „Bądźcie miłosierni jak Ojciec”. Patronat honorowy objął ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński. Współorganizatorami Dni są parafia katedralna, Urząd Miasta Gorzowa Wlkp., Miejski Ośrodek Sztuki oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta.
Jutro w Sali Papieskiej przy ul. Obotryckiej 10, zaplanowano spotkanie z dyrektorem diecezjalnego Caritasu ks. Stanisławem Podfigórnym, który wygłosi wykład pt. „A ja nie potrzebuję miłosierdzia! (…)?”, natomiast o godz. 18 ks. Podfigórny przewodniczyć będzie Mszy św.
Następnego dnia o godz. 18.30 w Sali Papieskiej będzie można zobaczyć przedstawienie pt. „Na parterze” w wykonaniu grupy teatralnej II LO pod kier. Anety Gizińskiej-Hwozdyk.
23 września o godz. 17 w Sali Papieskiej odbędzie się wykład „Echo świątyni chrześcijańskiej w wymiarze Roku Miłosierdzia” wygłoszony przez Władysława Chrostowskiego, byłego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
26 września w tym samym miejscu będzie miał miejsce wykład Marka Robaka, dyrektora Gimanzjum i Liceum Katolickiego św. Tomasza z Akwinu pt. „Wychowanie jako dzieło miłosierdzia”.
5 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej zaplanowano panel dyskusyjny na temat Miłosierdzia, w którym uczestniczyć będą ks. katolicki Artur Godnarski, ks. bp protestancki Mirosław Wola, ks. prawosławny Jarosław Szmajda.
Następnego dnia w Sali Papieskiej wystąpi Elżbieta Kuczyńska, z recitalem wokalno-poetyckim pt. „Miłosierdzie – dobro bez przymusu”.
11 października po Mszy św. wieczornej w katedrze odbędzie się występ zespołu kameralnego „Canto Choralis” z Drezdenka. Z kolei 14 października o godz. 18.30 także w katedrze nastąpi otwarcie wystaw fotograficznych: „Moje Światy” – Emilii Wójcik i „Światło miłosierdzia” – Dariusza Górnego.
17 października o godz. 17 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Marta Titaniec – kierownik działu zagranicznego Caritas Polska mówić będzie na temat „Powiedzieć miłosierdzie to powiedzieć… Jakiej postawy uczy nas Franciszek wobec uchodźców?”.
Przez kolejne dni 24, 25 i 26 października odbywać się będą projekcje filmu produkcji polskiej pt. „Sprawiedliwy” w Miejskim Ośrodku Sztuki przy ul. Pomorskiej 73.
27 października o godz. 18 w katedrze odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego, w intencji zmarłych członków Klubu Inteligencji Katolickiej, a potem w klubie KIK-u odbędzie się spotkanie z ordynariuszem diecezji.
Na zakończenie DKCH, 8 listopada o godz. 17 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, wykład pt. „Dlaczego papież Franciszek jest w Polsce niezrozumiany?” wygłosi o. Tomasz Dostatni OP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.