„Wolność ocalona”
19 września 2016 | 09:14 | Marcin Przeciszewski / mz Ⓒ Ⓟ
Za kilka tygodni czeka nas kolejny Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. Wydarzenie wyjątkowe, będące spotkaniem Kościoła z przedstawicielami różnych nurtów współczesnej kultury. Lubelskie kongresy są zawsze wielką debatą w poszukiwaniu wspólnych, nieprzemijających wartości, nadających sens w świecie, którego postać gwałtownie się zmienia.
Przez wieki rolą Kościoła było tworzenie podstaw Christianitas, wyznaczającej kulturowe granice Europy. Dziś zadaniem Kościoła jest troska o to, co w kulturze europejskiej jest najcenniejsze: o humanizm otwarty na transcendencję. Bez chrześcijaństwa – niezależnie od stopnia sekularyzacji poszczególnych krajów – kultura europejska straciłaby swój smak i tożsamość. Z myśli chrześcijańskiej wynika koncepcja godności ludzkiej osoby oraz jej wolności. W epokach, kiedy te dwa pojęcia – godność i wolność – ulegały zanegowaniu, Europa przeżywała najgłębsze kryzysy i dramaty.
Tegoroczny kongres debatować będzie pod znamiennym hasłem: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”. Temat niezwykle aktualny, gdyż wydaje się, że stosunek do wolności jest dziś podstawowym problemem człowieka i tworzonej przezeń kultury. Wolność – po okresie totalitaryzmów – udało się nam ocalić. Ale jakże daleka jest ona od doskonałości. Jak pogodzić ją z wymaganiami, jakie stawia wiara?
W zachodnim kręgu kulturowym mamy do czynienia z absolutyzacją wolności aż do znamion nowej kontrkulturowej rewolucji wypowiadającej wojnę wartościom konserwatywnym i tradycyjnym strukturom społecznym, takim jak np. rodzina. Z kolei na wschodzie Europy widać problem absolutyzacji władzy czy odrodzenie rosyjskiego neoimperializmu. Skutkiem jest gwałcenie wolności obywatelskich. O tym wszystkim będziemy dyskutować w Lublinie. Dostrzeżemy zapewne, jak bardzo „chrześcijańskie światło Ewangelii” jest niezbędne do rozświetlenia tych meandrów współczesności.
Marcin Przeciszewski
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.