Góra Krzyża: diecezjalne dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży
18 września 2016 | 17:17 | ek Ⓒ Ⓟ
Bp Łukasz Buzun przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego, które odbyły się w niedzielę na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża. Wierni zgromadzili się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski wokół 20-metrowego Krzyża Jubileuszowego. Tegoroczną modlitwę połączono z diecezjalnym dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża Franciszka w Polsce.
W homilii kielecki biskup pomocniczy wskazał, że dar bliskości i zjednoczenia z Chrystusem przychodzi przez krzyż.
Przypomniał przesłanie Ojca Świętego Franciszka, który mówił do młodzieży, żeby nie byli ludźmi wygodnej kanapy, ale byli ludźmi mającymi w sobie dynamizm i twórczy niepokój, który wyprowadza z wewnętrznego zamknięcia się. – Życie każdego z nas, żeby miało sens to musi wydawać dobre owoce. Człowiek nie może być skupiony tylko na sobie. Ciągle musi się otwierać, rozwijać, dojrzewać na każdym etapie życia, aby te owoce były wydawane – mówił celebrans.
Zaznaczył, że życie każdego chrześcijanina jest zbliżaniem się do osoby Jezusa Chrystusa, Jego krzyża i wpatrywaniem się w Jego ogromny sukces, czyli zmartwychwstanie. – Chcemy trwać wraz z Maryją przy krzyżu po to, żeby doświadczać zmartwychwstania, po to, aby być człowiekiem radości, która wyrasta z głębin naszej duszy. Przyczyną tej radości nie jest tylko to, co posiadamy, czy kim jesteśmy, ale przede wszystkim jest ta bliskość i świadomość obecności Chrystusa poprzez łaskę, która oświeca, odradza i rozświetla mroki ludzkiego życia – powiedział bp Buzun.
Ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zaprosił młodych do wspólnej modlitwy w ramach projektu Stand Up. Kolejne spotkanie odbędzie się 14 października o godz. 19.30 w Wilkowyi koło Jarocina.
W tym roku uroczystości rozpoczął koncert uwielbienia. O godz. 15.00 wierni odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie uczestniczyli we Mszy św.
17 lat temu na Kobylej Górze, najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, dzięki ofiarności wielu ludzi ustawiono Krzyż Jubileuszowy. Błogosławieństwa jego budowniczym udzielił św. Jan Paweł II. Krzyż stał się miejscem modlitwy w czasie umierania papieża.
W 2015 r. poświęcony został Dom Rekolekcyjny, w którym stworzono Okno Papieskie. – Papież Jan Paweł II chciałby mieć tutaj swoje okno, aby błogosławić, tym wszystkim, którzy będą przybywać na rekolekcje, będą przejeżdżać i tym, którzy na co dzień tutaj żyją i pracują – mówi ks. Marcin Wiśniewski, opiekun Diecezjalnego Ośrodka Duchowości „Samotnia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.