Pelplin: konferencja o życiu zakonnym podczas XV Jarmarku Cysterskiego
18 września 2016 | 16:28 | ks.is Ⓒ Ⓟ
Zmianom w życiu zakonnym od końca XVIII do początku XX wieku przyglądali się uczestnicy konferencji historycznej, jaka od 15 do 18 września odbywała się w Pelplinie. Wydarzenie było częścią organizowanego tam XV Jarmarku Cysterskiego.
Kilkudziesięciu prelegentów z Polski i zagranicy analizowało problem, jakim były historyczne zmiany w życiu zakonów. Wspólnie stwierdzono, że najboleśniejsze związane były z kasatą klasztorów przez zaborców.
W wypowiedzi dla diecezjalnego Radia Głos historyk, prof. Marek Derwich zaznaczył, że niszczenie zakonów nie było wcale potrzebne. Ukazując wnioski z wykładów wygłoszonych podczas konferencji wrocławski historyk mówił, że zgodnie twierdzono, iż „kasata przyspieszyła pewne procesy w życiu zakonów, które i tak by zaszły, ale wolniej i mniej kosztowniej”. Wskazał, że dla zakonów był to bardzo trudny, bolesny a nawet tragiczny, który jednocześnie pokazuje siłę jaka tkwi w zakonach, gdyż i tak się odrodziły, często z popiołów”.
Profesor zaznaczył, że przyczynami kasaty na pierwszym miejscu nie były powody polityczne. – Wynikały one z przekonań ówczesnych monarchii, które potrzebowały Kościoła diecezjalnego – podkreślił. Przypomniał, że na Pomorzu kasata klasztorów wiązała się z pruskim „Kulturkampf”, czyli z walką z polskością, w której pielęgnowaniu zakony miały swój znaczny udział.
Po trzydniowych sesjach wykładowych, w niedzielę uczestnicy spotkania zwiedzili dawne klasztory w Kartuzach, Żukowie i Gdańsku.
Konferencja pod hasłem „Klasztor w nowej rzeczywistości” stanowiła element trwającego w sobotę i niedzielę XV Jarmarku Cysterskiego, na który złożyły się liczne imprezy kulturalne, w tym koncerty, inscenizacje historyczne, wystawy, warsztaty, a nawet oferty kulinarne przybliżające życie w dawnym opactwie cysterskim w Pelplinie oraz w jego otoczeniu.
Konferencję zorganizowało Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii, oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej, Biblioteka Diecezjalna w Pelplinie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.