Rostkowo: pielgrzymka młodzieży śladami św. Stanisława Kostki
17 września 2016 | 23:21 | eg Ⓒ Ⓟ
Blisko 8,5 tys. dzieci i młodzieży z diecezji płockiej i diecezji sąsiednich w sobotę, 17 września, wzięło udział w 34. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką. Odbywała się ona pod hasłem „M jak Miłosierdzie”. Eucharystiom dla obu grup przewodniczył bp Roman Marcinkowski.
Wrześniowa pielgrzymka z okazji wspomnienia św. Stanisława Kostki odbyła się w dwóch grupach. Dzieci spotkały się w Przasnyszu przed kościołem farnym, wzięły udział w zawiązaniu wspólnoty, które poprowadził zespół Totus Tuus z Modlina. Potem w 20 grupach pieszo wyruszyły do Rostkowa – miejsca urodzin Świętego.
Po pokonaniu 6 km, dotarły do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki. Przy Sanktuarium św. Stanisława Kostki przeszły przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięły udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski. W kazaniu powiedział, że miłosierdzie można świadczyć na różne sposoby: poprzez modlitwę, szczególnie w intencji chorych i znajdujących się w trudnej sytuacji, a także poprzez konkretną pomoc, w zależności od potrzeb ludzi.
Hierarcha nawiązał też do hasła pielgrzymki „M jak Miłosierdzie”. Przypomniał bezinteresowny gest miłosiernego Samarytanina, który zaopiekował się człowiekiem potrzebującym pomocy. Zachęcił, aby taką właśnie postawę przyjmować wobec tych, którzy potrzebują wsparcia innych.
Z kolei młodzież spotkała się przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Wyjątkiem były grupy z Ciechanowa i Przasnysza, które do Rostkowa dotarły pieszo. Młodzież wzięła udział w nabożeństwie ewangelizacyjnym pod hasłem „M jak Miłosierdzie”, prowadzonym przez Diecezjalną Szkołę Nowej Ewangelizacji im. św. Łukasza Ewangelisty i zespół Eleos. Eucharystii z jej udziałem przewodniczył bp. Marcinkowski. Kazanie wygłosił ks. prał. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM.
Pytał młodych, o co walczą, jaką chcą mieć przyszłość, czy modlą się o łaskę miłosierdzia: „Trzeba pozostawić po sobie dobry ślad, do czego zachęcał w Krakowie papież Franciszek – przekonywał duszpasterz. – Warto przeżyć życie świadomie, trwając przy Jezusie” – zachęcił uczestników pielgrzymki.
Gdy na scenę wniesiono obraz Jezusa Miłosiernego, który w podczas ŚDM w Krakowie pobłogosławił Ojciec święty, a który potem przypłynął z harcerzami z ZHR tratwą do Płocka, ks. Grzelczyk zwrócił uwagę, że Bóg nie patrzy na ludzi tak, jak oni na siebie patrzą, ale „patrzy na nich tak, jakimi oni mają być”.
Spotkanie młodzieży zakończył wieczorny koncert zespołu Rootzmans, grający muzykę reggae.
W pielgrzymce do Przasnysza i Rostkowa, poza pątnikami z diecezji płockiej, uczestniczyły także dzieci i młodzież z diecezji łomżyńskiej i toruńskiej oraz archidiecezji warszawskiej i warmińskiej. Towarzyszyli im księża, siostry zakonne, katecheci świeccy, dekanalni duszpasterze młodzieży, klerycy seminarium.
Szacuje się, że w pielgrzymce wzięło udział 8,5 tysięcy osób, w tym 5 tysięcy dzieci i 3,5 tysiąca młodzieży. Każdy otrzymał opaskę na rękę z napisem „Jezu ufam Tobie”.
Za organizację pielgrzymki odpowiadał wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”, dekanalni duszpasterze młodzieży. Wsparło ich KSM, Patrol „Studnia” i ZHR. Nad bezpieczeństwem młodych pątników czuwały służby porządkowe.
Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej, został ochrzczony w kościele św. Wojciecha w Przasnyszu; zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu, gdzie połączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.
Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do świętego Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie święty Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy. Od 1983 r. z Przasnysza do Rostkowa wyrusza doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.