Bp Tomasik za ograniczeniem handlu w niedzielę
16 września 2016 | 13:58 | rm Ⓒ Ⓟ
Bp Henryk Tomasik popiera obywatelski projekt ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Zdaniem biskupa radomskiego nowe prawo może przyczynić się do pogłębienia więzi rodzinnych. Projekt zgłoszony przez NSZZ "Solidarność" poparło ponad 500 tys. Polaków. Warto przypomnieć, że wolna niedziela to standard prawny w większości krajów zachodniej Europy.
Biskup radomski stwierdził, że zgubiliśmy wrażliwość na świętość niedzieli. – To dzień doświadczenia wspólnoty wiary, Kościoła, pogłębienia duchowości, a przede wszystkim uszanowania dnia świętego – powiedział bp Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom. Wspomniał też, że czas przemian ustrojowych w naszym kraju to m.in. słynna walka o wolne soboty. – A teraz ci, którzy bronili tego dnia, nie chcą uznać prawa do wolnej niedzieli – zauważył biskup radomski.
Według biskupa Tomasika ograniczenie handlu w niedzielę wymiar duchowy, aby "dzień święty święcił!" oraz "W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych".
Bp Tomasik nie zapomina też o charakterze społecznym batalii o wolną niedzielę. – Dotyczy to wielu rodzin, wielu matek, które – zamiast przebywania w dziećmi – muszą być w pracy – podkreślił biskup radomski. Jego zdaniem ograniczenie handlu w niedzielę przyczyni się do pogłębiania więzi rodzinnych. – To ważne zadanie, aby rodzina była środowiskiem, gdzie kształtują się postawy dzieci i młodzieży – powiedział biskup.
NSZZ „Solidarność” przygotował obywatelską ustawę dotyczącą zakazu handlu w niedzielę. Projekt przewiduje, że w tym dniu będą zamknięte niemal wszystkie sklepy, a centra dystrybucyjne na pracę w niedzielę będą potrzebowały specjalnych zgód.
W ostatnim komunikacie Prezydium KEP dotyczącym prawa do wolnej niedzieli możemy przeczytać, że "wolna niedziela jest marzeniem wielu Polaków". – Podobnie jak obywatele innych krajów europejskich, także Polacy – bez względu na religię czy światopogląd – winni mieć prawo do wolnej niedzieli – czytamy w dokumencie.
Przypomnijmy, że w 2009 roku Trybunał Konstytucyjny w Niemczech podkreślił, że niedziele i dni świąteczne są nie tylko "dniami wolnymi od pracy" ze względów religijnych, ale również czasem osobistego wypoczynku pracowników i chroni także ich prawo do uczestnictwa w życiu społecznym. Warto przypomnieć, że wolna niedziela to standard prawny w większości krajów zachodniej Europy.
Dodajmy, że ponad 500 tys. Polaków poparło obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedziele. Na początku września listy z podpisami przekazane zostały Marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. Teraz projektem ustawy musi zająć się Sejm.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.