Bp Libera: Maryja nie lękała się ofiary współumierania
16 września 2016 | 10:35 | eg Ⓒ Ⓟ
Maryja jest wzorem miłości, która nie lęka się współumierania – powiedział bp Piotr Libera w czwartek, 15 września w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam wieczorem uroczystej Eucharystii z okazji 20-lecia wspólnoty parafialnej. Dokonał też aktu poświęcenia nowej chrzcielnicy.
W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Bolesnej bp Piotr Libera przewodniczył uroczystej Eucharystii w 20. rocznicę powstania parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie 5 lat temu konsekrował w niej nową świątynię parafialną, noszącą tytuł św. Jana Pawła II. W homilii zwrócił uwagę, że jubileusz parafii wpisuje się w proces duchowego przygotowania do zbliżającej się 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie.
Przypomniał też, że ewangeliczne proroctwo starca Symeona, mówiące o tym, iż „duszę Maryi miecz przeniknie”, zapowiedziało wielkie wydarzenia zbawcze, które stały się udziałem Maryi z Nazaretu i Jej Syna Jezusa. Te cztery słowa wciąż przypominają prawdę o współcierpieniu Matki Bożej.
Bp Libera podkreślił, że prawda ta swoimi korzeniami sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Kult Matki Bożej Bolesnej stopniowo zataczał coraz szersze kręgi. Dodał też, że w przeżywanie tego dnia, od wieków wpisany jest motyw „siedmiu boleści Maryi” – siedmiu trudnych wydarzeń, poprzez które Matka Najświętsza musiała przejść i poprzez które dzisiaj chce czegoś nauczyć wierzących.
Hierarcha podkreślił, że życie Maryi przeniknięte było „nieustannie narastającym dramatem cierpienia”. Jednak nawet w najtrudniejszych chwilach trwała wiernie przy Bogu i swoim Synu Jezusie: „Dla wszystkich Maryja stała się wzorem wiary w sytuacjach próby i cierpienia, nadziei, kiedy wszystko wydaje się być stracone, wzorem miłości, która nie lęka się ofiary, aż po współumieranie” – zaakcentował biskup płocki.
Prosił też w modlitwie Matkę Bożą Bolesną, aby poprzez swoje cierpienia uczyła wierności Bogu w każdej godzinie życia oraz trwanie przy Jezusie aż do jego końca.
W czasie Eucharystii biskup płocki poświęcił nową chrzcielnicę w kościele parafialnym.
W uroczystości uczestniczyli m.in. księża dotychczas pracujący w ciechanowskiej parafii, licznie zgromadzeni wierni, poczty sztandarowe. Uświetnił ją śpiew chóru z Grodna na Białorusi oraz Orkiestra OSP z Ciechanowa. Za obecność dziękował wszystkich gospodarz uroczystości ks. kan. Jan Jóźwiak, proboszcz jubileuszowej parafii.
Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej została erygowana dekretem biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego 3 września 1996 r. Kilka miesięcy później w prowizorycznej kaplicy znalazła swe miejsce przywieziona przez ks. proboszcza Jana Jóźwiaka z Fatimy figura Matki Bożej. W roku 1998 ówczesny biskup Zygmunt Kamiński, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego wznoszonej świątyni.
Kościół św. Jana Pawła II w ciechanowskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej wznoszony był przez 13 lat. Został konsekrowany 13 maja 2011 r. przez biskupa Piotra Liberę. Jego architektem jest Jacek Jaśkowiec, a konstruktorem Aleksander Bońkowski. Posiada powierzchnię 1200 m kw., może pomieścić do 2,5 tysiąca osób. Ma pięć naw, dwie kaplice i dwie wieże o wysokości 42 m. Na ścianie ołtarzowej przedstawiono objawienia fatimskie. Świątynia została wzniesiona jako wotum wdzięczności za dwa tysiące lat chrześcijaństwa i za dar pontyfikatu Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.