Bydgoszcz: konferencja naukowa „Architektura sakralna XIX i pierwszej połowy XX Wieku”
16 września 2016 | 10:27 | jm Ⓒ Ⓟ
Prelegenci z Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Lublina, Wrocławia, Poznania i Torunia wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Architektura sakralna XIX i pierwszej połowy XX wieku”, która odbywała się 15 i 16 września w grodzie nad Brdą. Wydarzenie zostało zorganizowane w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, którym przyświecało hasło: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Jakie style panowały? Jakie idee przyświecały takim, a nie innym rozwiązaniom ideowym przy projektowaniu świątyń? Jak zjawiska socjologiczne łączyły się z religią? – to tylko niektóre z pytań, na które próbowano udzielić odpowiedzi. – Myśląc o dziedzictwie architektury sakralnej XIX i pierwszej połowy XX wieku w województwie kujawsko-pomorskim, trzeba mieć na uwadze ponad pięćset obiektów wpisanych do rejestru zabytków, z których zachowało się około 150. Do tego mamy ponad sto obiektów w tzw. ewidencji zabytków, więc jest to ilość naprawdę znacząca – powiedział Sambor Gawiński.
Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wspomniał również o problemach konserwatorskich, z którymi trzeba się mierzyć, przywracając kościołom ich dawną świetność. – W większości przypadków świątynie mają dobrych gospodarzy, którzy wiedzą, na czym polega troska i dbałość. Jednak zdarzają się i tacy, którzy nie potrafią przyjąć do wiadomości dość prostych, ale kardynalnych zasad postępowania konserwatorskiego. Wśród podstawowych błędów można wymienić chociażby opaski betonowe wokół kościołów, które powodują ogromne zniszczenia w postaci ich zawilgocenia. To również brak doraźnej troski i wykonywania bieżących napraw. Trzeba postępować tak jak we własnym domu – coś się zepsuje, naprawiamy – podkreślił.
Na temat budowy kościoła na przełomie XIX i XX wieku jako procesu scalającego lokalną społeczność oraz budującego tożsamość narodową mówiła Daria Rutkowska-Siuda z Uniwersytetu Łódzkiego. Według prelegentki, ten czas przełomu stuleci był szczególny nie tylko dla historii całej Polski, ale i dla jednostek. – Wiara w okresie, kiedy tak naprawdę nie mieliśmy swojej państwowości, była bardzo silnym pierwiastkiem scalającym lokalną społeczność. Pomagała często przetrwać trudne chwile – powiedziała.
„Kościół w podbydgoskiej Brzozie – Pamięć powstania wielkopolskiego” – to tytuł prelekcji dr Agnieszki Wysockiej z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wystąpienie dotyczyło podbydgoskiej świątyni, a właściwie spójnego architektonicznie, wpisanego w krajobraz kompleksu, kształtowanego od 1923 do 1936 roku. W jego skład wchodzą: pomnik Powstańca Wielkopolskiego, kościół wg projektu Stefana Cybichowskiego i plebania wg projektu Jana Kossowskiego. – To nie tylko upamiętnienie miejsca bitwy, ponieważ kościoły i kaplice wotywne powstawały w Polce od średniowiecza, ale też historia umacniania katolicyzmu na terenach przez wiele lat zamieszkałych przez ewangelików – powiedziała.
Konferencja, która została zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, była kontynuacją sesji naukowych odbywających się w latach 2008, 2009 i 2012 pod hasłem: „Architektura Miast”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in.: abp Wojciech Polak, bp Jan Tyrawa, bp Wiesław Mering, bp Andrzej Suski oraz bp Ryszard Kasyna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.