Bydgoszcz: otwarto wystawę „Siedem portretów grzechów głównych”
15 września 2016 | 21:30 | jm Ⓒ Ⓟ
W bydgoskiej Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego otwarto wystawę zatytułowaną „Siedem portretów grzechów głównych”. Znalazły się na niej prace autorstwa znanego artysty Gracjana Kaji.
Gracjan Kaja jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale rzeźby, gdzie otrzymał dyplom w pracowni Sławoja Ostrowskiego. W pierwszej części wystawy „Siedem portretów grzechów głównych” autor przedstawił pięć rzeźb w formie popiersi. Są one osobistą interpretacją tekstów Pisma Świętego na temat grzechów. – Wśród nich znalazły się cztery portrety owych grzechów: „nieumiarkowanie”, „zazdrość”, „chciwość”, „nieczystość”, a także tytułowy portret siedmiu grzechów głównych – powiedział Gracjan Kaja.
Druga część wystawy zostanie wzbogacona o kolejne portrety grzechów: „gniew”, „lenistwo”, „pychę”. Artysta sięgnął też po dwa spośród ośmiu demonów (logismoi) przedstawionych w pismach Ewagriusza z Pontu – „smutek” i „próżność”. – Tematyka grzechu towarzyszy mi dokładnie od spotkania z albumem Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Następnie na wolnych przestrzeniach kartek w moich zeszytach szkolnych pomiędzy notatkami zaczęły pojawiać się dziwne rysunki. Pierwszym z nich był szkic z profilu teraźniejszego „nieumiarkowania”. Opierając się na moich dawnych rysunkach, a przede wszystkim na fragmentach Pisma Świętego, wykonałem portrety grzechów – dodał artysta.
Gracjan Kaja uprawia rzeźbę, rysunek oraz zajmuje się grafiką komputerową, a także fotografią, głównie reportażową, z wypraw po krajach Ameryki Łacińskiej. Jest autorem kilku monumentalnych rzeźb, m.in. tej na podstawie obrazu „Ukrzyżowany” Matthiasa Grünewalda, która znalazła swoje miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.
W dniu otwarcia wystawy widzowie mogli również obejrzeć przedstawienie „Siedem grzechów głównych” w opracowaniu i wykonaniu aktora Mieczysława Franaszka. Spektakl zrealizowany został na podstawie prozy Krzysztofa Vargi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.