Gorzyce: blisko 400 wolontariuszy na podsumowaniu pracy przy ŚDM
11 września 2016 | 09:37 | apis Ⓒ Ⓟ
Blisko 400 wolontariuszy z diecezji sandomierskiej uczestniczyło w podsumowaniu wspólnej pracy przy Światowych Dni Młodzieży, które odbyło się 10 września w Gorzycach. Rozpoczęła je Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza sprawowana przez kapłanów – opiekunów.
Na uroczyste spotkanie przybyła duża grupa młodych, którzy byli zaangażowani w organizację ŚDM w diecezji sandomierskiej oraz Krakowie. Przygotowywali oni m.in. pobyt gości-pielgrzymów na terenie diecezji, ale również podejmowali wiele akcji związanych z duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia. Znaczna grupa młodzieży zaangażowana była także w ogólnopolskie wydarzenia ŚDM i organizację i przebieg spotkania w Krakowie.
Młodzi, którzy przybyli wraz ze swymi opiekunami do Gorzyc zabrali ze sobą także grupę młodszych kolegów i koleżanek, którzy chcą włączyć się we wspólne dzieło diecezjalnego wolontariatu.
Biskup sandomierski podczas homilii zwracając się do wolontariuszy przypomniał żywiołowe reakcje uczestników ŚDM na słowa Ojca św. Franciszka oraz atmosferę serdeczności, która ogarnęła wszystkich.
– Aż ręce bolały od przybijania „piątek”. Nie doświadczyłem wcześniej czegoś podobnego, a opiekuńczość i cierpliwość okazywana przez wolontariuszy biskupom wręcz nas zawstydzała. Mogliśmy się bardzo wiele nauczyć od naszej młodzieży – podkreślał biskup Nitkiewicz.
Kaznodzieja zastanawiał się, co należy robić, aby takie podejście pozostało żywe i przynosiło owoce w diecezji i w parafiach. Zauważył, że ten styl zapominania o sobie i bycia dla innych stoi często w sprzeczności z duchem świata. – Istnieją również inne przeciwności, jak np. zmęczenie duchowe i fizyczne, czy nadmiar zajęć – mówił ordynariusz.
Biskup nawiązując do ewangelicznej przypowieści o domach wzniesionych na skale i na piasku podkreślił, że należy troszczyć się o fundamenty wyznawanej wiary.
– Trzeba je stale wzmacniać i poszerzać przez mocniejsze zakorzenienie w Słowie Bożym oraz w chrześcijańskiej tradycji Narodu Polskiego, tak jak drzewa, które im bardziej są wysokie i potężne, tym więcej mają korzeni. Potrzebne jest także pogłębianie wiedzy religijnej, pobożne i świadome przyjmowanie sakramentów, modlitwa, dobrowolne wyrzeczenia i uczynki miłości – wskazywał ordynariusz.
Zdaniem biskupa, obok wiary w Boga trzeba mieć również wiarę w ludzi.
– Musimy przezwyciężać pokusę dzielenia innych na lepszych i gorszych, pokusę robienia wszystkiego w pojedynkę. Nie ma nic gorszego od indywidualizmu – podsumował bp Nitkiewicz.
Po Mszy św. na przykościelnym placu młodzi zawiązali wspólnotę. Przy okazji mogli się posilić daniami z grilla oraz różnego rodzaju smakołykami. Zorganizowany został wieczór wspomnień, a podczas niego prezentacja multimedialna zdjęć z wydarzeń ŚDM w diecezji i Krakowie. Rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny „ŚDM w Waszym obiektywie”. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa dyskotekowa.
W dniach 20-25 lipca diecezja sandomierska gościła ponad 600-osobową grupę młodzieży z 6 krajów świata, która przybyła wraz z 4 biskupami, kapłanami i siostrami zakonnymi. Przyjechali młodzi z Francji, Hiszpanii, Kanady, Nigerii, Ukrainy, Włoch i Wybrzeża Kości Słoniowej. Zostali oni przyjęci gościnnie w dekanatach: Janów Lubelski, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Stalowa Wola, Raniżów, Tarnobrzeg.
Duszpasterze, rodziny, władze wojewódzkie, samorządy i współpracujący z nimi wolontariusze, (ok. 700 młodych), przygotowali atrakcyjny program pobytu. Był w nim czas na modlitwę, zwiedzanie ciekawych miejsc i spotkania integracyjne. Kulminacyjny punkt programu stanowił Dzień Wspólnoty w Sandomierzu. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwały służby mundurowe, przede wszystkim policja, wojsko i straż pożarna.
Wydarzeniem bez precedensu był koncert Piotra Rubika, który miał miejsce w Stalowej Woli i zgromadził ok. 18 000 uczestników. Przed rozpoczęciem koncertu odbyło się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
W dniach 25-26 lipca wraz bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i biskupem seniorem Edwardem Frankowskim pojechało z diecezji do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz z pielgrzymami z całego świata 2808 osób, 102 katechetów i duszpasterzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.