Włocławek: zakończyła się konferencja Stowarzyszenia Kanonistów Polskich
09 września 2016 | 16:21 | mip Ⓒ Ⓟ
O małżeństwie i rodzinie w prawie kanonicznym i w prawie polskim dyskutowali członkowie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, którzy od poniedziałku uczestniczyli w jubileuszowej 25. konferencji naukowej. Podczas obrad prawników przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i biskup włocławski Wiesław Mering otrzymali tytuły honorowych członków Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Jednym z wiodących tematów była nowa procedura orzekania nieważności małżeństwa. – Omawialiśmy praktyczne kwestie związane z pracą trybunałów po ogłoszeniu przez papieża Franciszka nowych wytycznych w liście „Mitis Iudex Dominus Iesus”. Dyskutowaliśmy o warunkach wpływających na zastosowanie procesu skróconego, a także przypadkach, w których prawo nie wymaga apelacji” – mówi KAI ks. Sebastian Osiński z Sądu Kościelnego we Włocławku, organizator konferencji.
Wiele miejsca poświęcono również zagrożeniom, z jakimi zmierzyć się musi współczesna rodzina. Jednym z prelegentów konferencji był prof. Stanisław Stadniczeńko. Przewodniczący międzyresortowej komisji kodyfikacji prawa rodzinnego przy Rzeczniku Praw Dziecka mówił o wpływie alternatywnych modeli rodziny na model rodziny w Polsce. Głos w sprawie zabrał również Andrzej Pawlak, dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wygłosił do uczestników konferencji referat podsumowujący prace Synodu Biskupów o rodzinie i komentujący posynodalną adhortację „Amoris laetitia”. Przypomniał wierność nauce Kościoła co do istoty małżeństwa i rodziny. Omówił pojawiające się liberalne trendy w nauczaniu niektórych biskupów oraz dyskusję nad dopuszczeniem osób żyjących w powtórnych związkach do komunii świętej.
Podczas obrad Stowarzyszenie Kanonistów Polskich nadało przewodniczącemu KEP abp. Stanisławowi Gądeckiemu i biskupowi włocławskiemu Wiesławowi Meringowi tytuły honorowych członków Stowarzyszenia.
W konferencji zorganizowanej w gmachu włocławskiego seminarium duchownego uczestniczyło blisko 150 prawników. Pracownicy naukowi wydziałów prawa kanonicznego uniwersytetów w Lublinie, Warszawie i Krakowie oraz innych wydziałów uczelni w Polsce, operatorzy sądów kościelnych w Polsce i za jej wschodnią granicą, pracownicy kurii diecezjalnych, kościelni i cywilni adwokaci oraz studenci prawa omawiali w tym roku prawne kwestie dotyczące małżeństwa i rodziny.
W spotkaniu udział wziął nowy przewodniczący Rady Prawnej KEP bp Ryszard Kasyna oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Wśród prelegentów pojawił się m.in. biskup diecezji pińskiej na Białorusi Antoni Dziemianko, biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie Marian Buczek oraz biskup pomocniczy z Grodna Józef Staniewski.
– Chcieliśmy omówić obowiązujące w państwie i w Kościele przepisy poświęcone rodzinie, a także funkcjonujące we współczesnym społeczeństwie trendy. Prawo musi się dostosowywać do czasów, ale musi być też wierne prawu naczelnemu, a więc Prawu Bożemu – wskazał ks. Sebastian Osiński z Sądu Kościelnego we Włocławku, organizator konferencji.
Organizatorami konferencji byli: Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, Sąd Kościelny Diecezji Włocławskiej, a także Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL i Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL. Patronat nad spotkaniem objął biskup włocławski Wiesław Mering.
Przyszłoroczna konferencja Stowarzyszenia Kanonistów Polskich odbędzie się na początku września 2017 r. w Poznaniu.
Tegoroczna konferencja Stowarzyszenia Kanonistów Polskich była jubileuszowym spotkaniem prawników kościelnych i osób współpracujących z nimi. Inicjatywa założenia Stowarzyszenia Kanonistów Polskich została podjęta w 1989 r. po wejściu w życie ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego z 17 maja 1989 r.
Stowarzyszenie Kanonistów Polskich ma siedzibę w Lublinie. Prowadzi działalność na terenie całego kraju. Jego celem jest rozwój i upowszechnianie nauki prawa kanonicznego oraz budowanie wspólnoty kanonistów zaangażowanych w różnych instytucjach kościelnych w kraju i za granicą. Cele te są osiągane poprzez: wspieranie kontaktów między kanonistami i innymi pracownikami instytucji kościelnych, organizowanie sympozjów i innych form pogłębiania wiedzy przez kanonistów i pracowników instytucji kościelnych, wydawanie biuletynu i innych publikacji, współpracę z Konferencją Episkopatu Polski, ze stowarzyszeniami kanonistów w innych krajach oraz z instytucjami naukowymi i kościelnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.