Racławice: obchody 30-lecia Zespołu „Racławice” i 20–lecia KDK „Arka”
05 września 2016 | 08:20 | apis Ⓒ Ⓟ
Jubileusze 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i 20-lecia Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Św. Jadwigi Królowej świętowane były 4 września w Racławicach i Stalowej Woli. Zdaniem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, powstanie katolickiego zespołu pieśni i tańca i domu kultury było spełnieniem pragnień i ambicji wielu różnych ludzi żyjących na ziemi podkarpackiej oraz w diecezji sandomierskiej.
Podczas Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Stanisława w Racławicach pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego przez kapłanów współpracujących z zespołem i księży dekanalnych, dziękowano za lata działalności i pracę wychowawczo-kulturalną Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i Domu Katolickiego „Arka”. We wspólnej modlitwie uczestniczyły: dzieci, młodzież, wychowawcy i pracownicy, absolwenci, przyjaciele i sympatycy.
Zdaniem ordynariusza powstanie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. św. Jadwigi Królowej stało się drogą do realizacji marzeń utalentowanych dzieci i młodzieży, a także pielęgnowania tradycji i propagowanie tego, co piękne, wartościowe, pozytywne.
– To wszystko przypomina budowanie wieży, o której mówi dzisiejsza Ewangelia. Innej jednak, niż biblijna wieża Babel, czy budowle będące wyrazem ludzkiej pychy, samoubóstwienia człowieka – mówił biskup.
Hierarcha zwrócił uwagę, że dom katolicki oraz działający przy nim zespół prowadzi do Boga i wokół Niego buduje wspólnotę ludzką, także w wymiarze międzynarodowym.
– Nie jest to wcale takie powszechne, bo często my Polacy, a zarazem katolicy gromadzimy się wokół tych samych symboli i wartości, a zwracamy się przeciwko Bogu i przeciwko sobie nawzajem. Próbujemy wygasić nasze kompleksy, zadając ból innym. W Nisku-Racławicach było i jest inaczej. Dlatego można powiedzieć, że przez waszą działalność troszczyliście się nie tylko o teraźniejszość i najbliższą przyszłość, ale pomagaliście w budowaniu wieczności – podkreślał ordynariusz.
Biskup przypomniał też, że działalność zespołu placówki katolickiej nie była usłana różami i trzeba uznać z pokorą, że pewne kalkulacje okazały się błędne, że czasami ludzkie słabości brały górę.
– A co powiedzieć o tych, którzy wykorzystali zespół do własnych celów, a potem o nim zapomnieli? Może stanowi to jakąś drogę oczyszczenia, za którą również należy podziękować Bogu. Dzieło jest bowiem znaczące i godne wspierania zarówno przez Kościół, co czynimy w miarę naszych możliwości, jak i przez władze świeckie oraz przez inne osoby, czy instytucje – podkreślił bp Nitkiewicz.
Po części liturgicznej Gala Jubileuszowa odbyła się na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Dyrektor KDK „Arka” dr Ewa Sęk powiedziała, że Bogu należy dziękować za lata pracy z młodzieżą i dorosłymi oraz za sukcesy, jakie odnosił zespół.
Podczas koncertu wystąpiły wszystkie grupy taneczne, od najmłodszych dzieciaków po absolwentów. Poszczególne sekcje najpierw zaprezentowały tańce współczesne oraz inscenizacje popularnych zabaw dziecięcych. W drugiej części Zespół Racławice przedstawił zebranej publiczności ludowe tańce tradycyjne w terenu Rzeszowszczyzny oraz polskie tańce historyczne i narodowe.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w sobotę 3 września koncertem jubileuszowym wystawionym w siedzibie Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. Św. Jadwigi Królowej w Racławicach, w którym dla lokalnej społeczności zaprezentowano bogaty program artystyczny.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” został aktywowany w 1986 r. W Katolickim Domu Kultury „Arka” działa od 1996 r. Jego ambicją jest prezentowanie kultury polskiej na arenie międzynarodowej. W zespole tańczy i śpiewa ponad 100 dzieci i młodzieży. Koncertował on na terenie całego kraju, a także poza jego granicami m.in. w Rosji, Niemczech, Belgii, Egipcie, we Włoszech na audiencji z koncertem u Ojca Świętego. W repertuarze posiada tańce narodowe, suity regionalne oraz miniatury i inscenizacje taneczne. Kierownikiem i choreografem od samego początku jest dr Ewa Sęk.
Katolicki Dom Kultury „Arka” utworzony został w 1996 r. i jest jedną z pierwszych tego rodzaju placówek w Polsce. Powstał on za czasów bp. Wacława Świerzawskiego. Prowadzona jest w nim oprócz zajęć muzycznych, wokalnych i tanecznych także rozwinięta działalność m.in. plastyczna, hafciarska i koronkarska w Kole Plastycznym, wystawiennicza, popularyzatorska poezji, różnego rodzaju pieśni, nawet oper w ramach „Wieczorów z Muzą”. Organizowane są także wykłady, prelekcje, przedstawienia, wernisaże.
KDK „Arka” jest też organizatorem Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” przeznaczonego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych diecezji sandomierskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.