Warszawa: ponad 1100 osób na rekolekcjach Ruchu Światło-Życie
04 września 2016 | 18:11 | mag Ⓒ Ⓟ
Bądźcie ołówkami w rękach Pana Boga w dziele ewangelizacji naszych wspólnot, parafii i tam, gdzie On nas pośle – zaapelował do członków Ruchu Światło-Życie moderator diecezjalny ks. Piotr Urbanowski. Ponad 1100 osób, w tym ponad 600 młodych ludzi i około 250 małżeństw z Diecezji Warszawsko-Praskiej wzięło udział w rekolekcjach wakacyjnych Ruchu Światło-Życie.
Aby podziękować Bogu za czas przemiany swojego życia oazowicze spotkali się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na dorocznym porekolekcyjnym Dniu Wspólnoty. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Jakub Kowalczyk, odpowiedzialny za gałąź rodzinną ruchu zwaną Domowym Kościołem, zaś homilię wygłosił moderator diecezjalny ks. Piotr Urbanowski.
Podkreślił w niej, że życie duchowe jest walką czyli zmaganiem się ze złem w sobie i w świecie, który nas otacza – Zapraszając do podążania drogą Ewangelii Jezus uprzedza nas lojalnie, że „uczeń nie przewyższa swojego nauczyciela”. Ceną więc pójścia za Nim może być więc ogołocenie, które będzie przybierało różne wymiary – począwszy od odrzucenia w środowisku rodzinnym, w pracy, na uczelni aż po poczucie opuszczenia przez samego Boga – tłumaczył ks. Urbanowski.
Jako przykład wskazał św. Matkę Teresę z Kalkuty, która przez pięćdziesiąt lat doświadczała oschłości. Sama powiedziała o sobie „Jeśli kiedykolwiek będę świętą, to na pewno będę świętą od ciemności. Będę ciągle nieobecna w niebie, by zapalać światło tym, którzy na ziemi są w ciemności” – przypomniał kaznodzieja.
Zachęcając do odczytywania znaków czasu moderator oazy zwrócił uwagę na znaczenie ŚDM, które jak stwierdził „pokazały eksplozję działania Ducha Świętego”. – Jako ruch jesteśmy zaproszeni przez Kościół do umierania dla swojego egoizmu i schodzenie z przysłowiowej kanapy, by ewangelizować ludzi, do których jesteśmy posłani, którzy potrzebują naszego świadectwa, bo nie słyszeli jeszcze o Chrystusie. Jako ważną przestrzeń aktywności członków ruchu ks. Urbanowski wskazał pracę z młodzieżą w przygotowaniu jej do bierzmowania oraz rodziców dzieci przygotowujących się do sakramentu pierwszej komunii świętej. – Z tego, co na tej płaszczyźnie zrobimy, będziemy przez Boga rozliczani – ostrzegł.
Mówiąc o życiu duchowym zwrócił uwagę, że tym, co pomaga w walce z pokusami to pokora, czyli stawanie przed Bogiem w prawdzie o swojej ludzkiej słabości oraz dyspozycyjność wobec Jezusa. – Jestem przekonany że mając te dwie cechy chrześcijanin jest w stanie pokonać wszystkie armie swoich lęków, bojaźni i ograniczeń. Jesteśmy powołani, tak jak Matka Teresa z Kalkuty, do bycia ołówkiem w ręku Pana Boga w dziele ewangelizacji naszych wspólnot, parafii i tam, gdzie On nas pośle – podsumował ks. Urbanowski.
Tegoroczne Rekolekcje Oazowe odbyły się w trzech turnusach. Wzięło w nich udział łącznie ok. 1100 osób. Tym, co przyciąga zarówno młodzież, jak i dorosłych ludzi, to przede wszystkim doświadczenie obecności Boga. – Rozważając drogę wyjścia narodu wybranego z Egiptu mogłam poznać moje zniewolenia i doświadczyć mocy Jezusa, który mnie prowadzi powoli uzdrawiając – wyznała Anastazja. Z kolei Dawid wspomniał, że dzięki codziennej osobistej modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu mógł doświadczyć realnej obecności Boga, który go słucha, i który do niego przemawia.
Także dla wielu małżeństw, które na rekolekcje oazowe wyjeżdżają ze swoimi dziećmi, ten czas stał się szansą pogłębienia ich wzajemnych więzi oraz ustawienia sobie życiowych priorytetów. – Jestem przekonana, że będąc w czasie wakacji wspólnie w domu tyle ze sobą nie byliśmy i nie rozmawialiśmy, co na tych rekolekcjach – przyznała Małgorzata. W czasie dialogu małżeńskiego i konferencji dzieci były pod opieką kadry wychowawców zwanej diakonią wychowawczą.
W tym roku w rekolekcjach oazowych wzięło udział 26 kapłanów. Hasłem tegorocznego roku pracy formacyjnej są słowa „Miłosierni jak Ojciec”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.