Jasna Góra: trwa uroczysta Suma dożynkowa
04 września 2016 | 12:25 | it Ⓒ Ⓟ
Z udziałem prezydenta RP, pod przewodnictwem Prymasa Polski, na Jasnej Górze trwają ogólnopolskie dożynki. W święcie dziękczynienia za plony uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy rolników. Na placu przed szczytem prezentowane są tradycyjne wieńce dożynkowe, nawiązujące głównie do jubileuszu chrztu Polski i Roku Miłosierdzia. Święto jest okazją do wdzięczności nie tylko za zebrane owoce ziemi, ale również za tych, którzy 35 lat temu zainaugurowali pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi i za 150 lat działalności w Polsce Kół Gospodyń Wiejskich.
Bernadetta Niemczyk, przewodnicząca Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich podkreśliła, że choć koła gospodyń unowocześniają się to jednak najważniejszym ich zadaniem pozostaje przekazywanie tradycji i kultury.
– Ta tradycja to także wierność Kościołowi, nasz udział w życiu parafialnym, we Mszach św., w różnych kościelnych uroczystościach – powiedziała przewodnicząca. Dodała, że najważniejszym elementem kultywowania tradycji jest troska o stroje ludowe, w których członkinie zawsze się prezentują. – To jest coś nas wyróżnia spośród innych organizacji – podkreśliła Niemczyk.
Koła Gospodyń Wiejskich bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Ich działalność koncentruje się na pięciu aspektach: pomocy rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, działaniu na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich, rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego i zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu folkloru.
W Polsce istnieje 20 tys. Kół Gospodyń Wiejskich. Działa w nich 750 tys. członkiń, jest także 2,5 tys. zespołów Kół Gospodyń.
Przed uroczystą Mszą św. celebrowaną na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka, Prymasa Polski miała miejsce krótka modlitwa prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kaplicy Matki Bożej.
W imieniu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu zapewnił o modlitwie za Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. – Pragniemy polecać Jego posługę naszej Ojczyźnie Świętej Bożej Rodzicielce Maryi, by wypraszała Jemu i całej naszej Ojczyźnie obfitość Bożej łaski, to wszystko, co potrzebne jest dla naszego właściwego funkcjonowania jako społeczeństwa, jako narodu, jako państwa – powiedział pauliński generał. Andrzej Duda otrzymał ryngraf z wizerunkiem Jasnogórskiej Bogarodzicy. – Wiemy, że w historii ten ryngraf odegrał ogromną rolę, był tarczą, która broniła wojujących o wolność, o dobro naszej Ojczyzny. Niech Maryja z Jasnej Góry ochrania i prowadzi Pana Prezydenta, a Jego posługę powierzamy Świętej Bożej Rodzicielce Maryi – powiedział o. Arnold Chrapkowski.
Od rana na plac przed Szczytem przybywały delegacje z wieńcami żniwnymi.
– Przyjechaliśmy, żeby podziękować Matce Bożej za to, że mogliśmy zebrać plony. Jest to miejsce, gdzie każdy Polak powinien być, każdy rolnik powinien przyjechać i podziękować Matce Bożej. Bo jeżeli człowiek robi, ale nie wzywa tej pomocy boskiej, nie prosi Boga o pomoc, to wtedy ten jego trud może okazać się daremny. My wszyscy o tym wiemy – powiedziała Renata Nowakowska z parafii Rzepiennik Biskupi.
O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. na Szczycie pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Eucharystię koncelebrują także: biskup płocki Piotr Libera, bowiem diec. płocka jest organizatorem tegorocznych dożynek, a także bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu do spraw rolników i abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.