Kard. Nycz czytał „Quo Vadis” podczas Narodowego Czytania
04 września 2016 | 11:00 | mip, dko / bd Ⓒ Ⓟ
Pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyło się w sobotę Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W warszawskiej Galerii Porczyńskich wspólną lekturę powieści zainaugurował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Narodowe Czytanie „Quo Vadis” rozpoczęło się o godz. 14.00 w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II przy Placu Bankowym. Pierwszy fragment sienkiewiczowskiej powieści odczytał kard. Kazimierz Nycz. W wydarzeniu wzięli także udział wybitni artyści: Halina Łabonarska, Alicja Węgorzewska, Piotr Bajor, Arkadiusz Głogowski, Lech Makowiecki oraz bard „Solidarności” Maciej Pietrzyk.
Kard. Nycz zauważył, że „Quo Vadis”, choć opisuje pierwszy wiek chrześcijaństwa, jest ponadczasowe.
– „I mnie prześladowali i was prześladować będą” – te słowa Pana Jezusa spełniają się. W tym znaczeniu powieść ta ponadczasowo nas do tego przygotowuje – powiedział metropolita warszawski. Dodał, że „Quo Vadis” to przede wszystkim piękna, wspaniała literatura. Zdaniem kard. Nycza, do czytania takich utworów należy zachęcać, szczególnie teraz, gdy od czytania odciąga wiele spraw.
Fragmenty powieści czytała również młodzież ze Szkół Sióstr Zmartwychwstanek oraz dzieci z Domu Dziecka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi w Międzylesiu. Maria Grzybowska z liceum prowadzonego przez Siostry Zmartwychwstanki przeczytała „Quo Vadis”, zanim została do tego zobowiązana przez swoją polonistkę.
– To trudna i poważna lektura. Trzeba się skupić i zastanowić nad jej sensem – przyznała Maria. Dodała jednak: „Czytało mi się ją bardzo dobrze. Myślę, że zachęciłam koleżanki i kolegów do kontynuowania. Uważam, że każdy powinien przeczytać „Quo Vadis””.
Wszystkie osoby, które przyniosły swój egzemplarz „Quo Vadis”, mogły otrzymać pamiątkowy wpis z autografami czytających aktorów.
Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest od 2012 r. Dotychczas towarzyszyła jej wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza i „Lalki” Bolesława Prusa. Do udziału w tegorocznej edycji akcji zapraszają młodzi uczestnicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Powieść historyczna „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.