Bp Napierała: Solidarność jak jutrzenka zapowiadająca nadzieję zmian
31 sierpnia 2016 | 22:40 | ek Ⓒ Ⓟ
Solidarność pojawiła się jak jutrzenka zapowiadająca nadzieję fundamentalnych zmian i przemian, nadzieję wbrew nadziei – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. w kościele ojców jezuitów w Kaliszu z okazji 36. rocznicy powstania Solidarności.
Witając biskupa i zgromadzonych na uroczystości o. Andrzej Lemiesz podkreślił, że wydarzenia sierpniowe zmieniły nie tylko Polskę, ale też cały świat. – 36 lat temu podpisano umowy sierpniowe. To był dopiero przedsionek tych wszelkich zmian, które później dokonywały się zwłaszcza przez krzyż, bowiem krzyż towarzyszył Solidarności od zawsze i pod krzyżem Solidarność się rodziła – powiedział superior jezuitów.
W homilii biskup kaliski senior wskazał na powstanie Solidarności. – 36 lat temu narodziła się na polskim wybrzeżu, w Gdańsku „Solidarność”. Pojawiła się jak jutrzenka zapowiadająca nadzieję fundamentalnych zmian i przemian, nadzieję wbrew nadziei, zważywszy na istnienie wówczas potężnego kolosa, jakim był Związek Radziecki, od którego Polska była przecież całkowicie zależna. Nie wyobrażano sobie wtedy, by Związek Sowiecki mógł przestać istnieć bez zbrojnego konfliktu światowego o rozmiarach zgoła apokaliptycznych. Rodząca się w Polsce Solidarność nie mogła liczyć, że wielki Związek pozostanie wobec niej obojętny. W tamtych czasach odwaga rzeczywiście kosztowała – zaznaczył celebrans.
Stwierdził, że Solidarność otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła mur berliński, przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki.
Wskazał na św. Jana Pawła II, którego nazwał papieżem Solidarności. – Bez Jana II i jego nauczania pewnie nie byłoby Solidarności, albo przyjęłaby ona zupełnie inny kształt. Jan Paweł II przygotował dla powstania Solidarności grunt. Wszystko rozpoczęło się tym, co nazwano bierzmowaniem narodu, owym pamiętnym wołaniem, mocnym i prorockim o dar wylania Ducha Świętego na polską ziemię: „Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” – przypomniał bp Napierała.
Dodał, że Jan Paweł II tchnął w Polaków ducha i obudził w nich pragnienie wyzwolenia z kłamstwa, beznadziejności, marazmu, wzgardy dla człowieczeństwa. – Papież mówił nam jak wielki jest człowiek, jaka jest jego godność, a z nią nierozłącznie związana wolność. Papież dodawał nam odwagi, by przestać się lękać, by wyjść z zastraszenia. Było to takie nowe, takie inne, inspirujące do działania – mówił kaznodzieja.
Przypomniał, że ludzie Solidarności głosili, że nie ma wolności bez solidarności. – Papież popierał to ich stanowisko i uczył, co to jest wolność i jak się nią posługiwać, aby budować, a nie niszczyć. Nadto rozszerzył ich wizję dopowiadając, że „nie ma solidarności bez miłości; miłości, która przebacza, choć nie zapomina; miłości, która służy” – powiedział pierwszy biskup kaliski.
Stwierdził, że z czasem Solidarność stała się przedmiotem ataków liberałów, którzy nie chcieli Polski zwycięskiej, niezależnej od obcych, opartej na wartościach obiektywnych, których gwarantem jest ostatecznie wiara w Boga – Usiłowano pomniejszać znaczenie i rolę Solidarności. Zacierano ślady związane z historycznymi miejscami jej początków i dokonań. Niszczono pamiątki i pomniki. Czynili to niekiedy ludzie, którzy dzięki Solidarności wspięli się na szczyty władzy – zauważył hierarcha.
Podkreślił, że naród polski dzięki Solidarności stał się narzędziem przemian w Polsce i Europie, ale nie byłoby to możliwe bez Boga. – W minionych 36 latach Solidarność w swym zdrowym członie trwała w łączności z wiarą w Boga. I niech tak trwa dalej krocząc twórczo i odważnie ku swojej przyszłości: zwarta chociaż nie jednolita, jedna zbudowana z wielości różnorodnej. Niech Bóg, Pan dziejów, jej błogosławi – powiedział bp Napierała.
Po Mszy św. delegacja Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa i przedstawiciele władz Kalisza złożyli wiązanki kwiatów przed tablicą Solidarności w Ogrójcu Jezuitów.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: poseł Jan Mosiński, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza Andrzej Plichta, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa Jarosław Wilner, poczty sztandarowe Solidarności różnych zakładów pracy z Południowej Wielkopolski, delegacja uczniów V LO w Kaliszu ze sztandarem Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.