Słupno: VIII Piesza Pielgrzymka Akcji Katolickiej im. bł. abp. Nowowiejskiego
29 sierpnia 2016 | 22:07 | eg Ⓒ Ⓟ
Dokładnie 123 pątników wzięło udział w VIII Pieszej Pielgrzymce z Płocka do Słupna – miejsca internowania podczas II wojny światowej błogosławionych płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Akcja Katolicka Diecezji Płockiej zorganizowała ją w 75. rocznicę śmierci bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i w 20. rocznicę swojej reaktywacji.
Najmłodszy uczestnik pielgrzymki do Słupna miał 2 lata, a najstarszy 90 lat. Pielgrzymi spotkali się przy pomniku św. Jana Pawła II przy katedrze płockiej, ich przewodnikiem był ks. Dariusz Malczyk, wikariusz parafii katedralnej w Płocku. Przeszli około 16 km, wspólnie się modląc.
Mszy św. w kościele parafii św. Marcina w Słupnie przewodniczył bp Roman Marcinkowski. W homilii przekonywał, że wszystko, co w czasie „pielgrzymki życia” jest trwałe i wartościowe, wymaga ofiary i wyrzeczenia. Do gwiazd „idzie się przez krzyż”. Aby wejść do Królestwa Niebieskiego, trzeba znieść wiele trudów, ucisku, bowiem „życie łatwe i przyjemne istnieje tylko w reklamach telewizyjnych”.
„Szlachetne życie kosztuje. Za najwyższe wartości Bóg żąda od nas najwyższej ceny. Zbawienie kosztowało Jezusa życie. Dlaczego aż taka cena? Aby dostąpić zbawienia, muszę obumierać jak ziarno pszenicy, muszę pozostawić egoizm, myślenie tylko o sobie, kierowanie się tylko swoim interesem, pychę, wyniosłość, wady, złe przyzwyczajenia. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, ale kto go nie przecenia, zachowa je na życie wieczne” – akcentował hierarcha.
Dodał, że życie na tym świecie niewiele jest warte, jeśli nie zbliża do wieczności. Iść za Jezusem, to zgodzić się na „miłość wyszydzoną”, która nie znajduje uznania w oczach tego świata, zrezygnować z troski wyłącznie o siebie, „być miłością, która się nie pyszni, nie obraża, nie okazuje gniewu”. Iść za Jezusem, to przyjąć wolę Bożą, objawiającą się w codziennych zadaniach: „Kto pójdzie za Jezusem drogą krzyża, otrzyma nagrodę” – podkreślił biskup.
Po Mszy św. bp Marcinkowski poświęcił pomnik ku czci błogosławionych płockich biskupów męczenników, w 75. rocznicę ich śmierci oraz w 20. rocznicę reaktywacji Akacji Katolickiej Diecezji Płockiej, której patronuje abp Nowowiejski. Przy pomniku odczytano wiersz „Sól ziemi”, autorstwa płockiego poety Lecha Franczaka. Wiersz został napisany z okazji beatyfikacji płockich hierarchów.
W spotkaniu uczestniczył między innymi Antoni Leon Dymek z diecezji łomżyńskiej, który podzielił się z uczestnikami pielgrzymki swoim świadectwem. Przyjął on sakrament chrztu św. z rąk bp. Leona Wetmańskiego. Otrzymał z tej okazji od biskupa krzyż. Ta szczególna pamiątka stała na ołtarzu podczas Mszy św. w Słupnie.
Ponadto w uroczystości uczestniczył m.in. ks. inf. Marek Smogorzewski, pierwszy asystent kościelny Akcji Katolickiej DP, ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej oraz grupa „Więźniowie, dzieci obozu w Działdowie”, przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.
VIII pielgrzymka do Słupna zakończyła się wspólną agapą i piknikiem integracyjnym tradycyjnie przygotowanym przez wiernych z parafii pw. św. Marcina w Słupnie.
Abp Antoni J. Nowowiejski i bp Leon Wetmański zostali aresztowani przez Niemców w 1940 r. Od 28 lutego 1940 r. do 6 marca 1941 r. byli internowani w Słupnie koło Płocka, następnie więzieni w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Działdowie. W Słupnie na budynku, w którym więziono duchownych, znajduje się tablica, która przypomina to wydarzenie.
A. J. Nowowiejski zmarł śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 roku, mając 83 lata, 60 lat kapłaństwa i 33 lata biskupstwa. W tym roku mija 74. rocznica jego śmierci. Do dziś nie ustalono miejsca jego spoczynku. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II ogłosił obu biskupów Kościoła płockiego błogosławionymi, a abp. Nowowiejskiego postawił na czele 108 beatyfikowanych wtedy męczenników II wojny światowej. Abp Nowowiejski jest patronem Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.