Modlitwa na zakończenie Vistula Folk Festival
29 sierpnia 2016 | 12:39 | eg / mz Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele zespołów folklorystycznych z Indonezji, Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji, Turcji i Polski, 28 sierpnia w płockiej katedrze wspólnie modlili się o pokój. Wzięli oni udział w Mszy św., organizowanej tradycyjnie na zakończenie Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego „Vistula Folk Festival”. Wspólnie czytali wezwania modlitwy wiernych i składali dary ołtarza.
W Mszy św. w katedrze uczestniczyli reprezentanci zespołów folklorystycznych z Indonezji, Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji, Turcji i Polski, którzy od 23 sierpnia uczestniczyli w Nadwiślańskim Festiwalu Folklorystycznym „Vistula Folk Festival”. Koncerty i występy miały miejsce na kilku scenach w mieście m.in. w Parku Północnym i amfiteatrze.
Liturgia była sprawowana w intencji pokoju. Wśród uczestników znaleźli się katolicy, prawosławni i muzułmanie. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej, a kazanie, także w języku angielskim, wygłosił wikariusz ks. Dariusz Malczyk.
Podczas Mszy św. nie brakowało akcentów wspólnej modlitwy: reprezentanci poszczególnych krajów weszli do świątyni procesyjnie z flagami narodowymi, w swoich językach narodowych odmawiali poszczególne wezwania modlitwy wiernych, w procesji z darami nieśli charakterystyczne dla swojego kraju rzeczy, śpiewali ojczyste pieśni religijne.
Na zakończenie zespoły z Polski: Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” i Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” wykonali piosenkę „Syćka se Wom zycom”, znaną z pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski. Po Mszy św. jej uczestnicy w kolorowym korowodzie przeszli na Stary Rynek.
„Msza św. z udziałem wyznawców różnych religii, na szczęście nie stała się jednym z rozrywkowych elementów festiwalu folklorystycznego. Uczestniczą w niej osoby, dla których religia jest ważna i którzy wierzą w jednego Boga. Szanują inne wyznania, potrafią wspólnie się modlić, szanują innych. Religia czy wartości nie są dla nich pustymi słowami, znają ich sens, mają między sobą nić porozumienia” – komentował po Mszy św. ks. Stefan Cegłowski.
Płocki „Vistula Folk Festival”, czyli Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny jest ważną imprezą folklorystyczną w Płocku. Kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia jest Piotr Andrzej Onyszko, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. Głównym organizatorem festiwalu jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.