Abp Depo: trzeba nam przyjąć Jezusowy sposób życia
29 sierpnia 2016 | 10:59 | ks.mf Ⓒ Ⓟ
„Dziękujemy Bogu za 25 lat współpracy ludzi z łaską Boga” – mówił w homilii abp Wacława Depo, który w niedzielę 28 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie, z racji jubileuszu 25 lat istnienia parafii.
Mszę św. z metropolitą częstochowski koncelebrowali m. in. ks. Andrzej Sobota, pierwszy proboszcz parafii w latach 1991- 2010 oraz obecny proboszcz – ks. Bernard Kozłowski.
W homilii abp Depo podkreślił, że „każdego dnia na tym miejscu, w tej świątyni wierni są świadkami udzielanej łaski” – Każdy jubileusz jest przygotowany w dziejach Kościoła przez Opatrzność Bożą – mówił abp Depo przypominając słowa św. Jana Pawła II.
Metropolita częstochowski odnosząc się do czytań mszalnych wskazał na „wyzwania jakie niesie dla nas wszystkich Rok Miłosierdzia, szczególny rok łaski od Pana” i na „Pedagogię Bożą wobec narodu Izraela”.
„Im większy jesteś, tym bardziej się uniżaj, a znajdziesz łaskę u Pana. W liturgii słowa podkreślone zostają dwie postawy: pokora i wdzięczność. Bóg daje łaskę każdego początku. Wielka jest potęga miłości Pana schodząca ku człowiekowi” – kontynuował abp Depo.
Arcybiskup podkreślił, że „trzeba nam ponownie odkryć łaskę chrztu świętego, jako fundament chrześcijańskiego życia. Trzeba nam uświadomić sobie sakrament chrztu jako prawdziwe przymierze z Bogiem, który daje nam życie i podnosi nas do godności dzieci Boga. Trzeba odkryć w sobie nowego człowieka, którego Syn Boży Jezus Chrystus odkupił własną krwią”.
Metropolita częstochowski przypomniał słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka na Jasnej Górze, 28 lipca 2016 r.: „Bóg jest blisko (…) Pan nie chce, żeby się Go lękano jako możnego i dalekiego władcy, nie chce przebywać na tronie w niebie czy w podręcznikach historii, ale pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami. Myśląc o darze tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem, biorąc go za rękę, jak ojciec dziecko, i towarzysząc mu w wielu sytuacjach” – mówił papież Franciszek.
Abp Depo przypomniał, że „wierzyć w Boga oznacza zbliżać się do Niego” – Trzeba wyruszyć w kierunku prawdy, którą objawia Jezus Chrystus sobą, ukazując Oblicze Ojca pełnego miłosierdzia. To Oblicze możemy dostrzec zwłaszcza z wysokości krzyża. To Oblicze możemy dostrzec kiedy Chrystus wskazuje na swoje przebite Serce – mówił abp Depo i dodał: „Trzeba nam nieustannie modlić się o pomnożenie naszej wiary i zawierzenie Bogu na wzór Maryi. Trzeba nam również modlić się o dobre sumienie, które jest głosem Boga w człowieku, aby z jego pomocą każdy z nas podejmował najważniejsze decyzje”.
Metropolita częstochowski odnosząc się do czasów współczesnych przypomniał pytanie, które Janowi Pawłowi II zadał francuski dziennikarz Andre’ Frossard -Co nam najbardziej zagraża? Utrata poczucia grzechu, w której to sytuacji grzech jawi się jako dobro, a kłamstwo ma pozór prawdy – odpowiedział Jan Paweł II.
Wskazując na duchowy wymiar jubileuszu parafii arcybiskup mówił: „Dziękujmy Bogu za dar sakramentu pokuty i pojednania z Bogiem i bliźnimi w tym kościele, gdzie ludzie formowali swoje sumienia w świetle miłosierdzia Bożego”.
„Ewangeliczne myśli Jezusa nie można sprowadzić do prostych porad o moralności czy pokorze. Ważne jest bowiem wnętrze człowieka, które każe nam w pokorze, czyli w prawdzie o nas samych stanąć przed Bogiem” – kontynuował arcybiskup.
Metropolita częstochowski przypomniał, że „od papieża Franciszka, 28 lipca usłyszeliśmy z wysokości Jasnej Góry zadanie płynące od Maryi”.
„Ona jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym: to Ona jest najjaśniejszym znakiem pełni czasu. W życiu Maryi podziwiamy tę małość umiłowaną przez Boga, który „wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej” i „wywyższył pokornych”. Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, podążając do tej duchowej stolicy kraju, niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu, pokorną i prostą treść Ewangelii” – mówił na Jasnej Górze papież Franciszek.
„Trzeba nam przyjąć Jezusowy sposób życia, aby stawić czoło dzisiejszym pokusom pychy i samowystarczalności przed Bogiem” – zaapelował arcybiskup.
Zdaniem abp Depo przykładem pychy i samowystarczalności człowieka są „mocne i bluźniercze słowa” sędziego kanadyjskiego wypowiedziane do obrończyni życia Mary Wagner: „Kobieto mylisz się, bo twój Bóg się myli”
„Dzisiejszy człowiek chce budować przyszłość poza Bogiem” – dodał abp Depo.
Metropolita częstochowski odniósł się do tragedii trzęsienia w ziemi we Włoszech i pytał „czy myślicie naprawdę, że tak uczyniły tylko prawa natury?”- Odrzuca się prawo naturalne, a w obliczu takich dramatów mówi się, że to prawa natury tak sprawiły – mówił metropolita częstochowski i pytał dalej – Kto odpowie za kolejne próby nuklearne na dnie oceanu. Kto odpowie za to codzienne bombardowania w takich czy innych miejscach na świecie. Trzeba naprawdę odejść od rozumu, żeby przekonać człowieka, iż to Bóg jest odpowiedzialny za takie katastrofy – podkreślił arcybiskup.
Hierarcha przypomniał również świadectwo mieszkańców Filipin, którzy powiedzieli, że „w 2013 r. tajfun zmiótł wszystko na swojej drodze, z wyjątkiem naszej wiary, która jest mocno osadzona na skale, którą jest Chrystus, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem” – Trzeba prosić o taką wiarę nawet w obliczu cierpień i śmierci – zaapelował abp Depo.
„Niech ten czas jubileuszu, czas radości, łaski i błogosławiony wleje nowe pragnienia zaufania Bogu we wszystkim. Najświętsza Eucharystia niech będzie dla nas zawsze źródłem życia i codziennej praktykowanej miłości” – zakończył abp Depo.
Parafię, jako owoc II Kongresu Eucharystycznego w Polsce, erygował biskup Stanisław Nowak 28 sierpnia 1991 r. wydzielając jej teren z parafii św. Jakuba Apostoła. Organizacji na tym terenie samodzielnego duszpasterstwa podjął się u schyłku lat 80-ych XX w. ks. Marek Głębocki, który zorganizował tu punkt katechetyczny, a w 1990 r. ks. Andrzej Sobota uzyskał lokalizację dla kościoła i siedziby parafii przy ul. Jana Pawła II nr 82. W sierpniu następnego roku otrzymał prawo ustawienia na tej działce tymczasowej kaplicy (baraku), a wiosną 1995 r. rozpoczęto wznoszenie świątyni parafialnej według projektu architekta Włodzimierza Domagały. 17 września 1996 r. abp Stanisław Nowak wmurował w ściany świątyni kamień węgielny. Pierwsza Msza św. została odprawiona we wnętrzu kościoła w Wigilię Bożego Narodzenia 1997 r. Świątynię tę uroczyście poświęcił abp Stanisław Nowak 29 października 2000 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.