Bp Libera: w chrześcijaństwie wiara, Eucharystia i życie muszą iść razem
27 sierpnia 2016 | 07:51 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że w chrześcijaństwie wiara, modlitwa, Eucharystia i życie muszą iść razem, mówił bp Piotr Libera 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, podczas koncelebrowanej Mszy św. polowej na terenie parafii Smardzewo w diecezji płockiej. Przewodniczył jej z okazji 25-lecia znanej w regionie i w Polsce firmy Cedrob. W Mszy św. uczestniczyli pracownicy przedsiębiorstwa i goście, przybyli na dwudniowe obchody jubileuszu.
W homilii bp Piotr Libera zaznaczył, że człowiek, to ktoś więcej niż tylko istota, która musi jeść zdrowe pożywienie, oddychać świeżym powietrzem, pracować i odpoczywać. Człowiek, to przede wszystkim „istota skierowana, ku niebu, do Boga”.
W maryjną uroczystość przypomniał rolę Matki Bożej: „chluby narodu polskiego”, „Panny Świętej broniącej Częstochowy i świecącej w Ostrej Bramie”, apokaliptycznej Niewiasty, ukazującej się po najeździe szwedzkim czy w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, Królowej Polski.
Bp Libera prosił obecnych na Mszy św., aby pamiętali o słowach św. Jana Pawła II, który przed Jasnogórskim Wizerunkiem uczył rozumienia Apelu Jasnogórskiego i wyjaśniał, że „czuwać” oznacza być człowiekiem sumienia, nie zagłuszać go i nie zniekształcać, nazywać po imieniu dobro i zło.
„Jak bardzo potrzebujemy ludzi sumienia – stwierdził hierarcha. – I jakie to wspaniałe, że dzisiaj tylu młodych, także tych, którzy mają `kłopot z Kościołem`, pokazuje, że chcą iść drogą sumienia. Widzieliśmy to podczas Światowych Dni Młodzieży najpierw w diecezji, a potem w Krakowie. Jakże nie wspominać z dziecięcą wdzięcznością Nawiedzenia przez Jasnogórską Panią podczas całego minionego roku każdej wspólnoty parafialnej naszej Diecezji” – przypomniał biskup płocki.
Dziękował również firmie Cedrob za to, że kultywuje ono staropolskie tradycje, troszczy się o rodzinę oraz o uboższych mieszkańców, inwestuje w region, wspiera potrzebujących, kulturę i wiarę.
„Nieraz wydaje się, że chrześcijaństwo, to odmawianie pacierza i chodzenie do kościoła. Nie, chrześcijaństwo, to wiara, modlitwa, Eucharystia i życie idące razem, nigdy oddzielnie. Bo jak oddzielnie, to nie jest świadectwo. A nieraz nawet może to być faryzeizm. Prawdziwe chrześcijaństwo wyraża się także w tym, by dać zdrową żywność ubogiemu, by dać bliźniemu pracę, by starać się o uszanowanie jego godności” – podkreślił bp Libera.
Msza św. polowa sprawowana była na leśnej polanie na terenie parafii Smardzewo. Uczestniczyli w niej pracownicy firmy Cedrob i liczni goście dwudniowych, jubileuszowych obchodów, w tym przedstawiciele samorządu i parlamentarzyści. Przy ołtarzu stał obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, ufundowany przez Cedrob dla parafii w Radzanowie nad Wkrą.
W trakcie Mszy św. odczytany został akt zawierzenia polskich parafii Matce Bożej. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na zakończenie Mszy św., wspólnie z zespołem „Śląsk”, zaśpiewano jubilatowi piosenkę „Życzymy, życzymy”. Potem odbył się koncert śląskiego zespołu.
Ciechanowskie Zakłady Drobiarskie Cedrob Sp. z.o.o powstały 1 listopada 1991 r., w wyniku prywatyzacji państwowego przedsiębiorstwa Poldrob. W jego skład weszły zakłady przetwórstwa w Ciechanowie oraz Zakład Wylęgu Drobiu w Mławie. W 1996 r. Cedrob przekształcił się w spółkę akcyjną. W kolejnych latach swojej działalności uruchamiał kolejne zakłady (wylęgu drobiu, uboju, przetwórnie pasz) m.in. w Niepołomicach, Pawłowie, Gumowie, Raciążu, Skarżynku, Rypinie. Za swoją działalność firma była wielokrotnie nagradzana m.in. na Międzynarodowych Targach Spożywczych Food Targ, w Ogólnopolskim Konkursie Drobiarskim, na Międzynarodowych Targach Drobiarskich „Ferma Drobiu”. Wiele jej produktów nagrodzonych zostało znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.