Jasna Góra: modlitwa o pomyślność polskiej energetyki
21 sierpnia 2016 | 15:33 | mir Ⓒ Ⓟ
O pomyślny rozwój polskiej energetyki na Jasnej Górze modliło się ok. 8 tys. uczestników 31. Pielgrzymki Elektryków, Energetyków i Elektroników. Dwudniowe spotkanie odbyło się pod hasłem: „Gdzie chrzest , tam nadzieja”.
Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. bp Tadeusz Lityński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Mszę św. koncelebrowali księża duszpasterze branży energetycznej, wśród nich nowy krajowy duszpasterz energetyków, elektryków i elektroników ks. Sławomir Zyga, a także, ks. Jarosław Sroka, który służył temu środowisku 25 lat.
Pielgrzymka odbyła się tradycyjnie w pierwszą sobotę i niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Maksymiliana Kolbe, który jest patronem tej grupy zawodowej. I właśnie wstawiennictwa patrona energetyków w ich codziennej trudnej i odpowiedzialnej pracy życzył pielgrzymom o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. O. Polak pozdrowił także szczególnie jasnogórskich elektryków – br. Tadeusza Boguskiego, br. Marka Seiferta i br. Mariusza Michaluka. „Dziękuję za ich troskę, by wszystkie uroczystości na Jasnej Górze miały zapewnione jak najlepsze nagłośnienie, oświetlenie i transmisję” – powiedział.
Bp Tadeusz Lityński w homilii przestrzegał zebranych przed „duchowością subiektywną bez Jezusa”, bo stajemy się wówczas „chrześcijańskimi sierotami”. – „Wzorem jest dla nas Jezus, który gdy był sam, to był na modlitwie z Ojcem, gdy nie był z Ojcem to był z ludźmi swoimi uczniami. I to jest lekcja dla nas, że potrzebujemy modlitwy osobistej na wzór naszego Pana, ale też potrzebujemy bliskości z innymi – przekonywał kaznodzieja – tego potrzebują najbliżsi z rodziny, których praca i wszelka działalność okrada nieraz okrada z naszej obecności, stąd tak ważne jest dzisiaj społeczne poparcie dla niedzieli wolnej od pracy, ofiarującej czas dla bliskich”.
Bp Lityńskich zachęcał, by także w miejscach pracy budować dobre relacje z innymi, także poprzez różnorakie spotkania, rozmowy np. przełożonych z podwładnymi.
Ordynariusz zielonogórsko-gorzowski zachęcał zebranych, by w ich życiu zawsze prymat miało życie duchowe, by byli ludźmi sprawiedliwymi i solidarnymi, „by dzielili się chlebem i dzielili się Bogiem przez modlitwę i świadectwo wiary w codzienności”.
Złożonymi w darach ołtarza środkami finansowymi i materialnymi energetycy wsparli Kościół na Wschodzie.
Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę o godz. 16.30 spotkaniem w Sali o. Kordeckiego, następnie modlili się podczas Drogi Krzyżowej. Przedstawiciele branży energetycznej uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim oraz w nocnym czuwaniu przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. W niedzielę rano uczestnicy zgromadzili się przy Archikatedrze św. Rodziny w Częstochowie, skąd w procesji przeszli Alejami NMP na Jasną Górę.
Tradycyjnie modlitwa na Jasnej Górze była zwieńczeniem Dnia Energetyka obchodzonego 14 sierpnia w rocznicę śmierci Patrona tej grupy zawodowej – św. Maksymiliana Kolbe, który był człowiekiem obdarzonym niezwykłą wyobraźnią techniczną. Wśród rozmaitych działań i projektów jego autorstwa, często wyprzedzających epokę (np. eksperymentalne przekazy telewizyjne), była również, zaprojektowana przez niego, budowa w Niepokalanowie niewielkiej elektrowni.
Jak podkreślił Jacek Krawczyński energia elektryczna należy do sfery elementarnych potrzeb współczesnego człowieka, stąd praca w tej branży ma również wymiar służby. Wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków zauważył także, że grupa zawodowa energetyków nie jest pozbawiona problemów, wynikających przede wszystkim z restrukturyzacji tej gałęzi przemysłu.
– Energetyka jest taką branżą, o której możemy powiedzieć, że jest kręgosłupem całej gospodarki. Odchodzenie od gospodarki opartej wyłączenie na konwencjonalnych źródłach energii będzie miało poważny wpływ na zatrudnianie pracowników w sektorach energetyki opartej na alternatywnych źródłach energii, ochronie środowiska, utylizacji odpadów, budownictwie, transporcie, rolnictwie i leśnictwie – powiedział Jacek Krawczyński.
Podkreślił, że Polska energetyka musi stawić czoła wyzwaniom związanym z liberalizacją rynku i walką o klienta, jednocześnie przygotowując się do prac nad unowocześnieniem sieci i wdrożeniem nowych projektów związanych z energetyką jądrową czy odnawialnymi źródłami energii.
Pielgrzymkę zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret.” Powstało ono 2 lata temu z istniejącego od lat 80-tych Krajowego Duszpasterstwa Zawodowego. To ruch katolików świeckich pracujących w zakładach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach, pracowników zaplecza technicznego energetyki i innych firm związanych z tym zawodem i będących podmiotem ewangelizacji w tym środowisku zawodowym.
Według danych GUS na koniec III kwartału 2015r. w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, gorącą wodę – czyli w energetyce pracowało123 tys.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.