Abp Skworc w Piekarach Śl.: Proszę was, abyście uświadomiły sobie odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka
21 sierpnia 2016 | 12:14 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
– Proszę was, abyście uświadomiły sobie na nowo odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka, które trzymałyście na rękach, przy sercu w dniu chrztu św. – powiedział abp Wiktor Skworc zwracając się do pątniczek, które przybyły dziś do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Po raz kolejny w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia świat dziewczęta i kobiety przybyły do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości Społecznej, aby przedstawiać Jej swoje sprawy. Pielgrzymce przewodzi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który będzie przewodniczyć Mszy św. Weźmie w niej udział premier RP Beata Szydło.
Na piekarskim wzgórzu słowo do pielgrzymów skierował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Przypomniał on pierwszą Europejkę, która przyjęła chrzest z rąk św. Pawła. Była to Lidia, a scena ta jest odwzorowana na jednej z kwater drzwi katowickiej katedry.
Hierarcha wyraził się z wdzięcznością o zebranych na piekarskim wzgórzu matkach. – Wiele z was – drogie Siostry – z radością przyjęło godność i zadania matki chrzestnej. Proszę was, abyście uświadomiły sobie na nowo odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka, które trzymałyście na rękach, przy sercu w dniu chrztu św. – powiedział. Metropolita podziękował także za papieski dokument Amoris laetitia, który między innymi podkreśla wartość rodziny.
W słowie skierowanym do pątniczek podkreślił, że właśnie w Piekarach „ukazujemy rodzinę i ‘uprawiamy’ prorodzinną politykę, upominając się o pomoc rodzinie”. Wspomniał także o niedawno przyjętej rezolucji ONZ o obowiązku państwa na rzecz ochrony rodziny. – Zanim tę rezolucję przyjęto, powstał rządowy konkret: „Rodzina 500+. Program wsparcia dla rodziców” oraz „Program 75+” (…) Program „Rodzina 500+” jest przełomowy, ponieważ w jakiejś mierze niweluje istniejące, często rażące dystanse społeczne. Wyrażamy uznanie Rządowi RP, a szczególnie Pani Premier za determinację i dotrzymanie słowa! – powiedział abp Skworc.
Wspomniał także o programie „Mieszkanie Plus”. – Jego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodzin o niskich i średnich dochodach – powiedział. Metropolita katowicki z wielką troską wyraził też swoje zaniepokojenie warunkami, w jakich przebywają mieszkańcy niektórych zdegradowanych osiedli górnośląskich miast. – Odwiedziny rodzin, (…) nakazują mi postulowanie jeszcze jednego programu: łazienka dla każdej rodziny! O taki program wołamy do naszych samorządowców! – powiedział hierarcha.
Metropolita katowicki zauważył także, że „jak mówi GUS blisko 3 mln osób żyje poniżej minimum egzystencji, a na granicy ubóstwa relatywnego funkcjonuje aż 6 mln osób”.
Istotnym tematem przemówienia metropolity katowickiego była kwestia wartości niedzieli. – Niedziela to Dies Domini i Dies homini – dzień Pana i dzień człowieka; dokładnie: dzień będący własnością człowieka. O to właśnie chodzi, aby niedzielę zwrócić człowiekowi, każdemu człowiekowi – powiedział abp Skworc. Dodał także, że „niedziela jest dla każdego; jest demokratyczna! A państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jak świętość!”.
W tym kontekście wspomniał o inicjatywie ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę. – Inicjatywa zbiera podpisy pod projektem ustawy, którą mocno wspieramy. Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli „Bożej i naszej”, sprzyjającej umocnieniu, a może niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych – powiedział metropolita górnośląski.
Arcybiskup Skworc wezwał także do radykalnej zmiany jakości powietrza na Śląsku. – Wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie. (…) Wiemy, że istnieją także ekonomiczne przyczyny tych zjawisk. Wielu mieszkańców naszego województwa – mimo najlepszej woli – nie stać na wymianę pieców grzewczych i zakup lepszej jakości węgla. W tym zakresie oczekujemy programów i wsparcia od rządu oraz lokalnych samorządów – wspomniał.
Metropolita katowicki zapowiedział także utworzenie Górnośląskiego Obserwatorium Społecznego, które zostanie ulokowane w budowanym jeszcze domu pielgrzyma „Nazaret”. Ma to być instytucja szybkiego reagowania na zachodzące zjawiska społeczne, zarówno w rejonie górnośląskim, jak i poza nim.
W imieniu pątniczek pozdrowienie skierowała Hanna Żyrek z Domowego Kościoła Archidiecezji Katowickiej. Zawierzyła ona także mężów i dzieci zebranych w Piekarach pątniczek. – Niech twój przykład nas porusza i dodaje odwagi (…) daj nam wrażliwe serce i uważność, abyśmy dostrzegały potrzeby ubogich na duszy i na ciele – powiedziała. – Daj nam odwagę, abyśmy umiały patrzeć ma siebie okiem Boga i cieszyć się z tego kim jesteśmy – dodała.
We Mszy św., której będzie przewodniczyć abp Skworc udział weźmie premier RP Beata Szydło, zaś homilię wygłosi abp ołomuniecki Jan Graubner. Eucharystię koncelebrować będą także bp Jan Vokal z Hradec Kralove oraz gdański bp pomocniczy Wiesław Szlachetka, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet. Tegoroczna pielgrzymka jest dziękczynieniem za 1050. rocznicę Chrztu Polski, a także za przebieg Światowych Dni Młodzieży oraz Rok Miłosierdzia.
Od 1676 roku nieprzerwanie trwają pielgrzymki do Matki Bożej Piekarskiej. Wówczas to w niedalekich Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, która ustąpiła po modlitwie pielgrzymów przed Matką Bożą.
(rozszerzymy)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.