Kard. Dziwisz o ŚDM: bardzo czułem obecność i wsparcie Jana Pawła II w tym czasie
19 sierpnia 2016 | 20:51 | md Ⓒ Ⓟ
„Wspaniałym owocem pontyfikatu świętego papieża Jana Pawła II” nazwał kard. Stanisław Dziwisz Światowe Dni Młodzieży, które trzy tygodnie temu odbyły się w Krakowie. Podczas Mszy św. na zakończenie tradycyjnej Procesji Pogrzebu Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski dziękował za wydarzenie, „które na zawsze pozostanie w naszych sercach”.
Procesja Pogrzebu Matki Bożej, która jest jednym z najważniejszych elementów kilkudniowych obchodów odpustu Wniebowzięcia w Kalwarii Zebrzydowskiej, zgromadziła na kalwaryjskich dróżkach ponad 100 tys. pielgrzymów z Polski południowej, Czech i Słowacji. Rozpoczęła się nieszporami pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby z Rzeszowa. Potem pielgrzymi przeszli w procesji do kościoła Grobu Matki Bożej w Brodach, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. W homilii przypomniał on, że Kalwaria Zebrzydowska była miejscem, do którego często pielgrzymował Karol Wojtyła, by samotnie chodzić kalwaryjskimi dróżkami i powierzać Bogu trudne sprawy związane ze swą pasterską służbą. „Również przed każdym z nas stoi otworem Kalwaria ze swymi duchowymi bogactwami. My także możemy prosić Maryję, aby wspierała nas w codziennych trudach i podtrzymywała naszą nadzieję. Po to tu przybywamy i po to tutaj jesteśmy, rozmodleni, utrudzeni, w wierności i pełni nadziei” – zapewniał kaznodzieja.
Według niego, jednym z największych owoców pontyfikatu Jana Pawła II są Światowe Dni Młodzieży, zwłaszcza ostatnie, które trzy tygodnie temu odbyły się w Polsce i Krakowie. „Bardzo czułem obecność i wsparcie Jana Pawła II podczas tych dni” – wyznał metropolita krakowski. „Dziś dziękujemy Chrystusowi i Jego Matce za to wielkie wydarzenie, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci i w pamięci młodych całego świata” – dodał.
Nawiązując do przeżywanego w Kościele Roku Miłosierdzia, kardynał podkreślił, że w Kalwarii Zebrzydowskiej, rozważając mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu, uświadamiamy sobie ogrom miłosierdzia Boga pochylającego się nad losem człowieka. Zaapelował, by bezgranicznie powierzać się miłosiernemu Bogu świadczyć miłosierdzie bliźnim. „Nigdy dość miłosierdzia w naszych rodzinach i środowiskach!” – zaznaczył.
Kard. Dziwisz podziękował pielgrzymom za ich modlitwę i trud. „To jest kapitał, z którym możemy powrócić do naszych rodzin i środowisk, do naszych codziennych zadań” – zapewniał. „Wasze świadectwo ubogaca cały Kościół, umacnia i czyni jeszcze bardziej wiarygodnym w przepowiadaniu Dobrej Nowiny, w ewangelizowaniu współczesnego świata, w niesieniu Jezusa Chrystusa tym wszystkim, którzy Go nie znają” – zakończył hierarcha.
W tradycyjnej procesji na Dróżkach Matki Bożej wędrowały asysty, orkiestry i pątnicy w strojach ludowych. Do sanktuarium przybywa też coraz więcej młodych osób, które tradycyjnie w wigilię głównych uroczystości uczestniczą w dniu młodzieży. W sobotę wieczorem Mszy z udziałem kapłanów wyświęconych w tym roku na Placu Rajskim przed bazyliką będzie przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń.
W niedzielę odbędą się główne uroczystości odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Będzie im przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski z Białorusi.
Kalwaryjskie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należą do największych odpustów maryjnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.