Mikstat: bp Buzun poświęcił zwierzęta
16 sierpnia 2016 | 16:19 | ek Ⓒ Ⓟ
16 sierpnia biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun z okazji uroczystości ku czci św. Rocha poświęcił w Mikstacie zwierzęta. Obrzęd święcenia odbył się po Mszy św. wotywnej o godz. 8.00 i zgromadził nie tylko mieszkańców parafii, ale także gości z różnych stron Polski. Mszę św. w intencji gospodarzy odprawił ks. kan. Zbigniew Mielcarek, kapłan wywodzący się z mikstackiej parafii, a od 25 lat pracujący na misji polskiej w Niemczech. Homilię wygłosił ks. kan. Henryk Sikora, diecezjalny duszpasterz rolników.
Początkowo na błogosławieństwo przyprowadzano wyłącznie inwentarz – zwierzęta, które pomagały ludziom w pracy bądź stanowiły dla nich źródło utrzymania. W latach 80-tych na święceniu zaczęły pojawiać się dzieci ze swoimi zwierzątkami hodowanymi w domu.
Co roku, 16 sierpnia, w dzień upamiętniający śmierć św. Rocha, odbywa się w Mikstacie wielki odpust ku jego czci.
Niezmiennie od setek lat obchody odpustowe rozpoczynają się w Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Po wieczornej Mszy św. z kościoła parafialnego Świętej Trójcy wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego do kościoła św. Rocha, gdzie trwa całonocna adoracja. O północy odprawiana jest pasterka maryjna – koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z parafii.
Centralnym punktem uroczystości odpustowych jest uroczysta suma sprawowana o godz. 11:00, której przewodniczył dzisiaj bp Łukasz Buzun.
Witając biskupa, kapłanów i licznie zgromadzonych wiernych ks. kan. Krzysztof Ordziniak wskazał, że od 2007 r. św. Roch jest patronem miasta, a w tym roku mija 5.rocznica ustanowienia Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie. Przypomniał, że dziś przypada 2. rocznica święceń biskupich o. Łukasza Buzuna. Powitał pielgrzymów, którzy pieszo przybyli z Grabowa, Chynowej i Kotłowa. Wspomniał też zmarłego miesiąc temu ojca, który wykonał wiele prac w kościele.
W homilii bp Buzun nazwał św. Rocha człowiekiem ośmiu błogosławieństw.
Podkreślał, że każdy człowiek wierzący powinien korzystać z sakramentów świętych i żyć w codzienności Ewangelią. – Potrzeba nam tworzenia w sobie wewnętrznego klimatu miłości, która wypływa z kontaktu z Bogiem. Święci są tego świadectwem. Święci odsłaniają nam najpiękniejszy wymiar naszego człowieczeństwa, dają nadzieję, że ta najzdrowsza część człowieka, która chce dobra, a odrzuca zło, ona zwycięży przez współpracę z łaską w naszym życiu – wskazywał kaznodzieja.
Odniósł się do słów św. Jana Pawła II, który mówił, że należy obawiać się człowieka bez sumienia. – Taki człowiek może niszczyć małżeństwo, społeczeństwo, ranić sąsiadów, zabijać zwierzę bez sumienia, niszczyć przyrodę nie zastanawiając się nad tym, co robi. Taki człowiek jest zagrożeniem dla rzeczywistości, w której żyjemy – stwierdził celebrans.
Zachęcał wiernych, aby prosili o wstawiennictwo Maryję i świętych. – Pragniemy prosić Najświętszą Maryję Pannę i św. Rocha, aby pomagali nam stawać się ludźmi błogosławieństw, ludźmi, którzy są refleksyjni i starają się spojrzeć na rzeczywistość, która ich otacza przez pryzmat wiary. Chcemy być ludźmi roztropnymi, ludźmi, którzy przeżywają swoje życie w świetle łaski Ducha Świętego – mówił hierarcha.
Na uroczystości odpustowe do Mikstatu przybyło młode małżeństwo – Polka Małgorzata i Belg Daan z 3-letnim synkiem Rochem mieszkający na stałe w Belgii. – Pochodzę z Redy k. Gdańska i tam od dzieciństwa pamiętam kapliczkę z figurą św. Rocha, do którego modliłam się. Na tę cześć daliśmy synkowi imię Roch – mówi KAI Anna Verleyen z Aarschot w Belgii, która dodaje, że o Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie dowiedziała się z internetu. – Dwa lata temu napisałam do księdza emaila z prośbą o przysłanie mi książki o św. Rochu. Publikację otrzymaliśmy i w tym roku postanowiliśmy przyjechać do Mikstatu. Ks. Krzysztof ujął nas wielką życzliwością i otwartością. Wczoraj uczestniczyliśmy w sympozjum naukowym i wieczornej procesji przez miasto do kościółka św. Rocha na cmentarzu, a dziś oglądaliśmy błogosławieństwo zwierząt. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pielgrzymowaliśmy tutaj. Mąż nie zna języka polskiego, ale widzę, że to wszystko ubogaca go duchowo – powiedziała mama Rocha.
Pani Anna zaznacza, że na stałe mieszkają w mieście Aarschot, którego patronem jest św. Roch. – Mam nadzieję, że uda mi się ożywić w Belgii kult św. Rocha, bo niestety kościoły tam pustoszeją. Potrzeba tam odnowy duchowej – stwierdziła.
Tegorocznym obchodom towarzyszyła XII Sesja Popularno-Naukowa z cyklu „Siła kultu, tradycji, wiary”.
W dniach 1-16 sierpnia w kościele Świętej Trójcy prezentowana jest wystawa „Św. Maksymilian Maria Kolbe i jego dzieła”.
Od 2007 r. św. Roch jest patronem miasta Mikstat, a w 2011 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała kościół św. Rocha pochodzący z 1768 r. ustanowił sanktuarium.
Mieszkańcy ziemi mikstackiej szczególną czcią otaczają św. Rocha. Na początku XVIII w. mieszkańcy Mikstatu uznali, że św. Roch, patron chorych i rolników, ocalił ich przed panującą wówczas zarazą. W dowód wdzięczności zbudowali przy miejscowym cmentarzu kościółek i ustanowili odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich, a z czasem również domowych. Obecny kościół drewniany został wybudowany w 1768 r. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Rocha namalowany w 1707 r. przez Borantesa. Święty przedstawiony jest jako pielgrzym, w brązowej szacie, w ogromnym kapeluszu na głowie, z lewą nogą poranioną strzałą.
Od 2006 r. proboszczem parafii Świętej Trójcy w Mikstacie jest ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który rozsławia kult św. Rocha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.