Beskidy: pielgrzymka górska od Królowej Beskidów do Królowej Podhala
16 sierpnia 2016 | 14:40 | rk Ⓒ Ⓟ
Około 120 km mają do pokonania uczestnicy szóstej pielgrzymki górskiej od Królowej Beskidów do Królowej Podhala – z Bielska-Białej do Ludźmierza. Kilkunastu piechurów z plecakami wypełnionymi najpotrzebniejszymi rzeczami wyruszyło we wtorek spod Szyndzielni pod hasłem „Walka z samym sobą rodzi wytrwałość”.
Po sześciu dniach wędrowania górskimi szlakami 18 piechurów zamierza dotrzeć do sanktuarium maryjnego na Podhalu. Oficjalnie wyprawę zainaugurowała wspólna modlitwa na Dębowcu.
Pomysłodawca górskiej pielgrzymki, ks. Maciej Kornecki z parafii św. Stanisława BM w Starym Bielsku podkreślił w rozmowie, że trasa przebiegać będzie przez malownicze zakątki Beskidów. „Będziemy m.in. na Klimczoku, Skrzycznem, Glinnem, na Hali Miziowej. Będziemy na Markowych Szczawinach pod Babią Górą. Później schodzimy na Orawę i z Podwilka przemierzymy najdłuższy 29-kilometrowy odcinek do Ludźmierza” – wyjaśnił duchowny, służący także jako ratownik GOPR. Zauważył, że dotąd jedną z największych uciążliwości podczas tej górskiej pielgrzymki były upały.
„Jedyną na to radą jest wczesne wstawanie, przed wschodem słońca, a czasami w środku nocy. Kluczowe jest wejście w rytm przyrody, aby było jak najbezpieczniej ” – dodał ksiądz, który wychowywał się na Sądecczyźnie.
Według kapłana, prawdziwym celem tej drogi jest wyciszenie, dotknięcie piękna przyrody i „poznanie siebie w oparciu o Bożą miłość i prawdę”. Każdego dnia 18 uczestników wyprawy bierze udział we Mszy św., rozważa specjalnie przygotowane teksty wygłoszone przez Franciszka podczas ŚDM, jest także czas na Koronkę do Bożego miłosierdzia i wieczorną modlitwę.
„Chcemy rozważać teksty papieża, by każdy z uczestników mógł z nich zaczerpnąć energii i wejść z nową siłą i nadzieją w nowy rok szkolny. Mam nadzieję, że w ten sposób młodzi ludzie ukierunkują swoje sumienia” – dodał kapłan, dziękując za materialne wsparcie przedsięwzięcia wszystkim darczyńcom.
W pielgrzymce górskiej do sanktuarium MB królowej Podhala uczestniczy młodzież policealna, licealna i gimnazjalna. 19-letni Kamil, który brał udział we wszystkich dotychczasowych wyprawach, przyznaje, że nie wyobraża sobie, by inaczej mógł spędzić wakacje.
„Raczej nie da się nie iść. To coś, co wsiąkło we mnie. To reset, który trzeba przeżyć raz do roku. Dzięki temu, mogę spojrzeć na życie z innej perspektywy” – powiedział w rozmowie.
„Nawet moja mama pierwszy raz wątpiła, czy dam radę, bo po górach nie chodzę często” – przyznaje 18-letni Grzegorz, który idzie do Ludźmierza po raz kolejny.
15-letnia Natalia uczestniczy w górskiej pielgrzymce po raz pierwszy. Chce walczyć ze swoim charakterem i wypróbować przyjaźń z bliską koleżanką, także uczestniczącą w wyprawie. „Pragnę się wyciszyć, nabrać dystansu do życia, popatrzeć z góry na swą drogę i własną przyszłość” – przyznała.
Modlitwą i ofiarami wspierają wyprawę parafianie ze Starego Bielska. Piechurzy zabrali ze sobą cztery strony zapisane konkretnymi intencjami.
Sanktuarium w Szczyrku powstało w miejscu objawień maryjnych z 1894 roku. Były one udziałem 12-letniej dziewczynki Julianny Pezdy. Sanktuarium zostało wybudowane w 1953 roku. Obecny tu obraz MB Szczyrkowskiej namalował w 1960 roku Stefan Just. Od 1938 roku posługę pełnią tu salezjanie. 21 września 2008 roku kard. Stanisław Dziwisz dokonał koronacji koronami papieskimi Cudownego Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od 2010 roku miejsce zyskało miano „Szczyrkowskiej Góry Błogosławieństw”.
Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., kiedy to Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Kult Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala – trwa od średniowiecza.
Kult Matki Boskiej Ludźmierskiej rozpowszechnił się już w kilku miejscach na świecie. Figura Matki Boskiej stoi w Grocie Mlecznej w Betlejem, za jej wstawiennictwem modlą się także wierni na Dominikanie oraz w parafii pw. św. siostry Faustyny w Częstochowie. Działa też sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Stanach Zjednoczonych. W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził bł. Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.