Łódź: abp Jędraszewski przewodniczył Mszy w uroczystość Wniebowzięcia NMP
15 sierpnia 2016 | 21:45 | az Ⓒ Ⓟ
O roli Matki Najświętszej w historii Polski, zwycięstwie poprzedzonym żarliwą modlitwą oraz zobowiązaniu narodu polskiego, by przypominać dziś całej Europie o wartościach chrześcijańskich, bez których nie może być mowy o przyszłości mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w łódzkiej archikatedrze.
Metropolita łódzki sprawował Eucharystię w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 96 rocznicę Cudu nad Wisłą oraz w przypadające tego dnia święto Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, służb mundurowych, poczty sztandarowe i licznie zebrani wierni świeccy.
W homilii arcybiskup przypomniał, że 1050. rocznica Chrztu Polski to nie tylko rocznica w dziejach naszej Ojczyzny, ale to okazja, aby na te dzieje, także w odniesieniu do poszczególnych wielkich wydarzeń, umieć spojrzeć w kategoriach chrześcijańskiej wiary. Metropolita łódzki przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II, w którym mówił, że to Chrystus jest kluczem do zrozumienia człowieka i narodu. „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa- to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej podstawowej rzeczywistości jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa” – przypomniał hierarcha.
Abp Jędraszewski wiele uwagi poświęcił wydarzeniom z 15 sierpnia 1920 roku, czyli Cydowi nad Wisłą. „Wiele z tych zdarzeń można by nazwać szczęśliwymi przypadkami – mówił metropolita łódzki. „Nie wolno nam zapominać o tej podstawowej prawdzie, że Bóg w swojej opatrzności posługuje się człowiekiem i że to On ostatecznie jest Panem dziejów i historii”. Hierarcha przypomniał, że o tę prawdę kilkakrotnie upominał się św. Jan Paweł II, który urodził się w 1920 roku i, jak mówił, od urodzenia nosił w sobie wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to życiem.
Arcybiskup mówił o wielkiej roli jaką Matka Najświętsza odgrywała i odgrywa w historii naszej Ojczyzny. Przypomniał jak marszałek Józef Piłsudski dokonał aktu oddania Polski Sercu Najświętszej Panny Maryi 25 sierpnia 1920 roku. Był to akt wielkiej wdzięczności za opiekę, ale także prośba o troskę i wyproszenie błogosławieństwa Niebios dla Polski. Także ówczesny papież Benedykt XV mówił do biskupów polskich o trosce Maryi i Opatrzności Bożej nad Polską oraz o tym, że nigdy nie wątpili, że Bóg będzie przy Polakach, gdyż zasłużyli na to swoją pobożnością.
Homilię metropolita łódzki zakończył słowami papieża Franciszka, który podsumowując swoją wizytę w Polsce podkreślił, że Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłości kontynentu bez jego wartości założycielskich, których z kolei centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.