Glisne: jubileusz 25-lecia Mszy św. odprawianych w intencji partyzantów
15 sierpnia 2016 | 18:54 | jg Ⓒ Ⓟ
W Glisnem miał miejsce 15 sierpnia szczególny jubileusz. Od 25 lat odbywają się tam Msze św. upamiętniające żołnierzy z oddziałów partyzanckich. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele parlamentu i Instytutu Pamięci Narodowej.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., której przewodniczył ks. infułat Jakub Gil, wieloletni proboszcz parafii papieskiej w Wadowicach na Rynku. Kapłan pochodzi z Glisnego. Wszystkich uczestników przywitał i pozdrowił sercanin ks. Andrzej Sawulski, duszpasterz rektoratu w Glisnem.
Po wspólnej modlitwie wszyscy licznie zgromadzeni udali się na plac przy świątyni, gdzie rozpoczął się dalsza część uroczystości. Wystąpiły dzieci z miejscowej szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Ważnym momentem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej poległym i zmarłym żołnierzom oraz kapelanom Oddziału Partyzanckiego "Mszyca" por. Jana Stachury "Adama" i placówki "Witolda" 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Oprócz napisu komu jest poświęcona, na tablicy widnieje także zawołanie "Oni odeszli, my pamiętamy".
Tablicę odsłoniła Jadwiga Stachura, córka por. Jana Stachury. Uroczystości uświetniły bardzo liczne delegacje z pocztami sztandarowymi strażaków, szkół, grup rekonstrukcyjnych oraz innych placówek i instytucji.
Przyszedł czas oczywiście na okolicznościowe przemówienia, m.in. przedstawicieli miasta oraz gminy Mszana Dolna. Do Glisnego przyjechała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bartuś. – Na Msze św. partyzanckie dostaję zaproszenia co roku. Nie mogło mnie dzisiaj tutaj nie być. Bardzo się cieszę, że w tak piękny sposób pielęgnujecie państwo pamięć o naszych bohaterach – mówiła parlamentarzystka z Małopolski.
Z racji honorowego patronatu nad wydarzeniem Instytutu Pamięci Narodowej głos zabrał także dr Marcin Chorązki z krakowskiego oddziału IPN. – Jakże ważne są takie działanie, taka ciągła pamięć o tamtych czasach, o tamtych ludziach, naszych obywatelach. W tym najbardziej istotne jest to, że ta historia jest rozpowszechniana wśród młodych. Proszę was, aby te Msze św., te spotkania były dalej kontynuowane – mówił pracownik krakowskiego IPN.
Po wspólnej modlitwie i apelu wszyscy licznie zgromadzeni zajadali się pyszną wojskową grochówką. W ramach poczęstunku, który przygotowały miejscowe gaździny były też ciasta oraz napoje. Czas posiłku umilały gościom występy orkiestry z Kasinki oraz chóru z Mszany Dolnej. Muzykanci uświetnili oczywiście wcześniej Mszę św., jak i uroczystości przed świątynią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.