Rychwałd: Święto Wojska Polskiego w sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej
15 sierpnia 2016 | 17:51 | rk Ⓒ Ⓟ
Za dyspozycyjność i gotowość służenia ludziom podczas Światowych Dni Młodzieży podziękował żołnierzom, policjantom, strażakom i innym przedstawicielom służb mundurowych bp Roman Pindel, który modlił się 15 sierpnia w maryjnym sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył polowej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Na święcie Wojska Polskiego spotkali się tu po raz kolejny żołnierze bielskiego 18. batalionu powietrznodesantowego.
W homilii biskup wyraził wdzięczność służbom mundurowym za ich ofiarną służę podczas niedawnych ŚDM. „W naszej pamięci pozostanie obraz wielu policjantów, żołnierzy, strażaków i innych ze służb mundurowych, którzy wprost demonstrowali na wielu miejscach, w ogromniej liczbie, troskę o bezpieczeństwo zarówno uczestników ŚDM jak i papieża. Kto uważnie przyjrzał się z bliska służbie tych umundurowanych, to odkrywał takie dwie postawy: dyspozycyjność i gotowość służenia ludziom” – powiedział biskup i zwrócił uwagę, że taki obraz wojska, szczególnie dla tych młodych, którzy pochodzą z krajów, gdzie rządzą junty wojskowe, to szczególne świadectwo.
„Taki obraz był z pewnością dla nich zaskoczeniem. A po powrocie z Polski będą mówili, że mundurowi w naszym kraju stoją po stronie zagrożonych i bezbronnych” – dodał.
„Dziękuję w tym miejscu wszystkim, którzy szczególnie w naszej diecezji, pięknie wypełniali służbę w jakiejkolwiek formacji. Wypełniali wspaniale te zobowiązania jakie nakładają służba i wartości wyrażające ich formację. W sposób chrześcijański podejmowali służbę wobec wydarzeń, które mają przynieść wielkie dobro – nie tylko dla młodzieży polskiej i z zagranicy, lecz także dla całej ojczyzny, w tym naszej małej ojczyzny na Podbeskidziu” – podkreślił duchowny i wyraził pragnienie modlitwy za tych, którzy traktują swą służbę jako powołanie.
Kaznodzieja przypomniał niektóre postaci biblijne, związane z wojskiem lub służbą więzienną. Zwrócił uwagę, że zazwyczaj przedstawiane są one jako ludzie honoru, szlachetni i gotowi stanąć w obronie słabszych, gotowi dać świadectwo swej wiary.
Na koniec biskup życzył mundurowym wiarygodności w służbie, pokoju sumienia w trudnych wyborach, wypełnienia swojej misji, i zachęcił wszystkich do modlitwy w tej intencji.
Mszę św. zakończyła procesja eucharystyczna wokół sanktuarium w Rychwałdzie. W kolorowym przemarszu wzięła udział honorowa bielskiego 18. batalionu ze sztandarem i orkiestrą wojskową. Biskup poświęcił bukiety zielne i kwietne przyniesione przez wiernych. Odpalił też lont w armacie wiwatówce.
Wspólnie z ordynariuszem modlili się kapłani diecezji bielsko-żywieckiej, kapelani wojskowi oraz franciszkanie, którzy opiekują się rychwałdzkim sanktuarium. Przed rychwałdzkim ołtarzem modlili się parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, samorządowcy z Podbeskidzia oraz reprezentanci licznych organizacji kombatanckich i żołnierze, przedstawiciele policji, straży granicznej oraz beskidzkiej grupy GOPR.
W modlitwie uczestniczyły poczty sztandarowe żołnierzy i kombatantów. Gości i poszczególne delegacje powitał kustosz maryjnego sanktuarium Rychwałdzkiej o. Bogdan Kocańda OFMConv.
Po zakończeniu liturgii na rychwałdzkich błoniach odbył się pokaz sprawności bojowej komandosów z Bielska-Białej. 18. batalion powietrznodesantowy im. kpt. Ignacego Gazurka jest elitarną jednostką Wojska Polskiego. Żołnierze z Bielska-Białej brali udział w ćwiczeniach NATO, a także w misji pokojowej w ramach sił KFOR w Kosowie. Stacjonowali także z misją w irackim al-Hillah i w Afganistanie.
Dzień 15 sierpnia ustalono w 1992 roku jako Święto Wojska Polskiego dla uczczenia rocznicy tzw. Bitwy Warszawskiej, niezwykle ważnej dla historii Europy, uważanej za jedną z najważniejszych bitew na Starym Kontynencie.
Ośrodek kult Maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XVI wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.
Na przełomie XVII i XVIII wieku kult Matki Bożej Rychwałdzkiej rozszerzył się poza granice ziemi żywieckiej, a nawet poza granice państwa polskiego. 2 lipca 1756 roku bp Franciszek Potkański z Krakowa konsekrował nowy murowany kościół i przewodniczył wprowadzeniu Cudownego Obrazu, który umieszczono w nowym ołtarzu. 18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.