Bp Wróbel w Chęcinach: Bóg jest miłosierny w każdym wymiarze
11 sierpnia 2016 | 21:42 | łsz Ⓒ Ⓟ
W Chęcinach bp Józef Wróbel przewodniczył uroczystej Eucharystii podczas 38. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, której towarzyszy hasło „Miłosierni jak Ojciec”. – Bóg jest miłosierny w każdym wymiarze i kocha człowieka, lituje się nad każdym – powiedział w homilii hierarcha. Pątnicy będą zmierzać do Czarnej Madonny do 14 sierpnia.
W homilii bp Józef Wróbel zwrócił uwagę pielgrzymów na wagę Bożego Miłosierdzia i jego różne aspekty. – Przyzwyczailiśmy się do mówienia o Miłosierdziu Bożym z perspektywy przebaczenia grzechów, szans pojednania z Bogiem. Jednak zawsze z perspektywy pozytywnej – podkreślił biskup.
Hierarcha przywołując tzw. „List z piekła” podkreślił, że kobieta, nadawca tego listu, chociaż została wiecznie potępiona to jej kara została zmniejszona właśnie przez wzgląd na Boże Miłosierdzie. – Część tego listu to opowieść jej życia zmierzającego do piekła – przypomniał biskup. Znajduje się tam też opis piekła, który pokrywa się z objawieniami s. Faustyny czy dzieci z Fatimy.
List ten jest doskonałą okazją o tego, aby zrozumieć zasady Bożego działania wobec człowieka, zwłaszcza z perspektywy miłosierdzia. – Jedni z największych zbrodniarzy w historii ludzkości, jak Lenin czy Stalin, bardzo cierpieli pod koniec swojego życia. Może Bóg był i wobec nich tak wielkiego miłosierdzia, że pozwolił im na to cierpienie, aby w nim zrozumieli swoje zbrodnicze życie – powiedział biskup. Ostatecznie Stalin prosił o miłosierdzie Boga. W cierpieniu człowiek zaczyna głębiej myśleć o swoim życiu, przez co może odnaleźć właściwą drogę życia.
– Bóg jest miłosierny w każdym wymiarze i kocha człowieka, lituje się nad każdym – wyjaśniał biskup. Dlatego Bóg w swojej mocy może w każdym wzbudzić dar wiary obróconej w akt żalu, może też dać łaskę złagodzenia kar wieczystych. – Morał z tej medytacji jest jeden: zawsze i w każdym wymiarze trzeba przed Bogiem pamiętać, przyzywając Jego Miłosierdzia, o tych, którzy Jego miłosierdzia potrzebują – zakończył.
Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to wydarzenie, które od dziesiątków lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach. W tym roku wyruszyła już trzydziesty ósmy raz i przyświeca jej hasło: „Miłosierni jak Ojciec”. Pielgrzymom towarzyszy intencja dziękczynna za Światowe Dni Młodzieży z prośbą o trwałe owoce spotkań z papieżem Franciszkiem.
Pątnicy 38. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.