Rwandyjscy marianie podróżują po Polsce
09 sierpnia 2016 | 10:44 | ra / bd Ⓒ Ⓟ
„Jesteśmy zaskoczeni głęboką wiarą i gościnnością Polaków. Przyjechaliśmy do Polski, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i poznać ojczysty kraj św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów” – to słowa dwóch mariańskich zakonników z Rwandy, którzy podróżują po naszym kraju, a w miniony weekend gościli w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.
Ks. Jean-Pierre Rwamisare MIC oraz ks. Justin Tabaro Habimana MIC na co dzień posługują w Rwandzie. Pierwszy z nich jest rodowitym Rwandyjczykiem i pracuje w Mariańskim Centrum Formacji CANA w Kibeho, drugi z kolei pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga.
Po przybyciu do Polski ks. Jean Pierre’a zachwycił się krajem św. Stanisława Papczyńskiego i św. Jana Pawła II.
„Polska jest pięknym krajem. To, co mnie w nim najbardziej ujęło to sposób, w jaki traktowani są goście z zewnątrz. Polacy są otwarci, uśmiechnięci, pomocni. Bardzo dobrze się tutaj czuję. Ponadto w Polsce czuję bardzo głęboko zakorzenioną wiarę” – powiedział marianin.
Ks. Justin Tabaro Habimana MIC jest wikariuszem w parafii Nyakinamia w diecezji Ruhangeri. Do jego głównych obowiązków należy obsługa pielgrzymów oraz nauczanie katechezy w szkole. Przed przyjazdem do Polski myślał, że jest tutaj bardzo gorąco, ale na miejscu uznał, że latem w naszym kraju klimat jest zbliżony do rwandyjskiego. Kapłan także jest zachwycony otwartością Polaków.
„Rwanda jest dopiero na początku swojej chrześcijańskiej drogi, dlatego, że wiara w Jezusa Chrystusa pojawiła się w naszym kraju dopiero 100 lat temu. Dlatego też przyjechaliśmy do Polski, w której możemy wiele się nauczyć w tym względzie. Możliwość przebywania w waszym kraju z pewnością pomoże mi jeszcze bardziej utwierdzić się w wierze” – powiedział ks. Justin.
Wraz z nimi do Polski przybył ks. Andrzej Tokarczuk MIC, marianin, Polak, na co dzień pracujący w parafii w Nyakinamie. W Rwandzie zajmuje się formacją kandydatów do mariańskiego Zgromadzenia. W Polsce pozostanie nieco dłużej, do października, a 14 sierpnia, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odchodził będzie jubileusz 25-lecia kapłaństwa.
Rwanda jest krajem leżącym w Afryce środkowowschodniej, graniczy z Demokratyczną Republiką Konga i Tanzanią. Początki pracy Zgromadzenia Księży Marianów w Rwandzie datowane są na rok 1984, gdy otwarta została mariańska placówka w parafii Mwange w diecezji Ruhangeri. W 1998 r. księża i bracia marianie przenieśli się do nowej parafii w Nyakinamie we wspomnianej diecezji, gdzie otwarto dom formacji dla kandydatów do Zgromadzenia. Ponadto w miejscowości Kibeho, czyli w miejscu pierwszych objawień Matki Bożej w Afryce, marianie prowadzą Mariańskie Centrum Formacji CANA.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.