Kielce: marsz Kadrówki już w diecezji kieleckiej
08 sierpnia 2016 | 09:56 | dziar Ⓒ Ⓟ
Rozpoczęty w krakowskich Oleandrach w sobotę 6 sierpnia marsz Kadrówki wkroczył już w granicę diecezji kieleckiej. Piechurzy przez Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów i Chęciny zmierzają do Kielc – celu marszu, który osiągną w piątek 12 sierpnia. Do przejścia mają 160 km.
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, upamiętniający proces odrodzenia Wojska Polskiego odbywa się po raz 36.
W tegorocznym marszu idzie ok. 350 osób. Najstarszym uczestnikiem marszu jest Michał Bąk, urodzony w 1930 roku, a najmłodszym dwuletni Aleksander Pawlik. Jak dotąd w marszach wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Rekordowa liczba padła w 2014 r., na stulecie Kadrówki – było to ok. 700 uczestników.
"W marszu biorą udział członkowie organizacji strzeleckich, żołnierze, ale chyba największą jego siłą jest pierwszy pluton, grupujący cywilne osoby z całego kraju, których łączy wspólna pasja przeżywania historii” – uważa komendant tegorocznego marszu Dionizy Krawczyński.
Uczestnicy marszu idą głównie terenami diecezji kieleckiej, gdzie odbywają się uroczystości patriotyczne – przy tablicach, pomnikach, kościołach, z udziałem duchowieństwa i lokalnych władz oraz mieszkańców. W ty roku zaplanowano dwa pikniki – w Słomnikach i w Chęcinach.
I Kompania Kadrowa liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli oni z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Jakkolwiek w sensie militarnym był to raczej ryzykowny epizod, wydarzenie miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę.
Od 1924 r. do 1939 r. odbyło się 15 marszów Kadrówki. Po II wojnie światowej tradycja marszów zamarła. Odrodziła się w 1981 r. i miała wówczas formę demonstracji patriotycznej. Mimo szykan marsze odbywały się do 1989 r.
W wolnej Polsce marsz wrócił do formuły przedwojennej i ma obecnie charakter sportowo-obronny oraz edukacji historycznej.
Honorowym patronatem marsz objęli: prezydent RP Andrzej Duda i Karolina Kaczorowska – małżonka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.