Gniezno: pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej wyruszyli na Jasną Górę
02 sierpnia 2016 | 14:00 | bgk Ⓒ Ⓟ
Z Gniezna wyruszyła dziś Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątnicy wędrują pod hasłem „Zalogowani przez chrzest”, w nawiązaniu do trwającego roku 1050-lecia Chrztu Polski. W drodze będą do 10 sierpnia.
Tegoroczna pielgrzymka zaczęła się nieco później niż zwykle ze względu na zakończone niedawno Światowe Dni Młodzieży. Część pielgrzymów i księży wróciła do domów i parafii, by przepakować plecaki i ruszyć na powrót na południe, tym razem do Częstochowy. Dziś wczesnym rankiem w Gnieźnie żegnali ich najbliżsi i bp Krzysztof Wętkowski, który jako wskazówkę na drogę dał im trzy słowa: obumrzeć, żyć i służyć.
„Każdy z nas musi nieustannie obumierać, aby żyć” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński dając przykład św. Wojciecha, który w latach młodości porzucił wystawne książęce życie i oddał się w pełni Bogu. To wtedy – dodał – narodził się nowy człowiek, który drogę służby odnalazł także na naszych ziemiach.
Służyć zaś – tłumaczył dalej bp Wętkowski – to pamiętać o słowach Chrystusa: cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych mnieście uczynili. „Bardzo pięknie zostało to pokazane w czasie Światowych Dni Młodzieży, podczas Drogi Krzyżowej. Myślę, że warto wracać do tego tekstu” – zachęcał dodając, że praktycznymi wskazaniami jak służyć są uczynki miłosierdzia co do duszy i ciała.
Biskup pomocniczy gnieźnieński nawiązał też do hasła pielgrzymki „Zalogowani przez chrzest” przypominając, że chrzest jest objawem Bożego miłosierdzia, a miłosierdzie z kolei oznacza, że dajemy innym nie to, co mamy w nadmiarze, ale to, czego oni naprawdę potrzebują. Tak właśnie czyni Bóg. Zachęcał też pielgrzymów, by odpowiedzieli sobie na pytanie, czym jest dla nich chrzest: czy czymś odległym, martwym, czy żywym, codziennym.
Wokół tematu chrztu koncentruje się cały program pielgrzymki, który – jak tłumaczył jej kierownik ks. Piotr Szymkowiak – jest przede wszystkim głoszeniem kerygmatu, a więc podstawowych prawd o miłości Bożej, grzechu, odkupieniu, obecności Ducha Świętego w naszym życiu. – „To chcemy przede wszystkim przekazać w konferencjach, których pielgrzymi słuchać będą przez całą drogę” – dodał.
Tradycyjnie pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej idą na Jasną Górę w grupach promienistych i kolorowych, przy czym liczba tych ostatnich uległa zmianie. Zamiast trzynastu mniejszych idzie sześć większych odpowiadających powołanym niedawno rejonom duszpasterskim. Są więc dwie grupy gnieźnieńskie, dwie wągrowieckie, jedna inowrocławska i jedna wrzesińska.
Pielgrzymi dotrą do Częstochowy 10 sierpnia. Najpierw na jasnogórski szczyt wejdą grupy kolorowe, po nich promieniste. O godz. 16.00 wszyscy pielgrzymi spotkają się na Wałach Jasnogórskich, gdzie w obecności Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka złożony zostanie krzyż niesiony w cząstkach przez poszczególne grupy. Z krzyżem pątnicy pokłonią się Matce Bożej, a później będą uczestniczyć w Mszy św., która zakończy tegoroczne pielgrzymowanie i którą odprawi metropolita gnieźnieński. Chętni będą mogli zostać do następnego dnia, by uczestniczyć w Eucharystii i Drodze Krzyżowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.