Msza za mieszkańców stolicy w Muzeum Powstania Warszawskiego
30 lipca 2016 | 23:56 | mag Ⓒ Ⓟ
Powstańcy Warszawy do końca wierzyli, że Polska będzie wolna – podkreślił dziś ks. płk Zbigniew Kępa. W intencji bohaterów sprzed 72 lat i mieszkańców stolicy modlono się w sobotę wieczorem w czasie uroczystej mszy św. w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Liturgii przewodniczył ks. płk Zbigniew Kępa z ordynariatu polowego Wojska Polskiego.
W homilii przypomniał on dramat lat okupacji, który cechowała pogarda dla ludzkiego życia. – Był to czas łapanek, wywózek do obozów koncentracyjnych i przymusowej pracy. Stosowano odpowiedzialność zbiorową w postaci wyroków śmierci na dziesiątkach, a niekiedy setkach warszawiaków, za każdego zabitego Niemca. Brutalne nieludzkie tortury w kazamatach gestapo odzierały więźniów z wszelkiej ludzkiej godności i wywoływały niewyobrażalny ból – wymieniał kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że w krytycznym momencie dziejów stolicy młode pokolenie Polaków nie przeraziło się ogromem zła, ale stanęło do nierównej walki z okupantem. – Uznało ono, że nie można dłużej zginać karku. Nie można pozwolić na unicestwienie Narodu, na mordowanie Jego synów i córek – powiedział duchowny.
Podkreślił, że u podstaw walki o niepodległość leżała Miłość do Ojczyzny. – W sercach Powstańców Warszawy była nadzieja na wolną Polskę, na odbudowę życia narodowego i społecznego w którym każdy znajdzie przestrzeń dla realizacji swoich marzeń. Pragnęli oni żyć w kraju, w którym nie będzie terroru i strachu – zaznaczył ks. płk Kępa.
Nawiązując do Apokalipsy św. Jana przekonywał, że choć wielu Powstańców zginęło na barykadach stolicy to jednak ich imiona zapisane są w księdze Życia. – Ofiara Waszego życia nie zostanie bez nagrody – podkreślił duchowny.
Zwracając się z kolei do żyjących Powstańców nazwał ich błogosławionymi. – To o was mówił Chrystus dziewczęta i chłopcy z biało-czerwonymi opaskami, którzy marzyliście o wolnym kraju, w którym bez lęku będzie można jeść chleb oraz kochać swoich najbliższych. – „Doczekaliście tego czasu, a my razem z wami” – skonkludował kaznodzieja.
Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004roku. Jego ekspozycja ukazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.