Jasna Góra już pokazuje pamiątki z pielgrzymki Franciszka do Matki Bożej
30 lipca 2016 | 13:07 | it Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze pokazane są już niektóre pamiątki z papieskiej pielgrzymki do Matki Bożej. To dwa kielichy mszalne, papieski ornat i pióro, którym dokonał wpisu do pamiątkowej księgi pielgrzymów. Na mini wystawie prezentowany jest także Ewangeliarz przekazany Sanktuarium w 1050. rocznicę Chrztu Polski przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i kryształowy medal z logo Roku Miłosierdzia ofiarowany przez abp. Rino Fisichellę, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
Podczas pielgrzymki na Jasną Górę Ojciec Święty dokonał wpisu do pamiątkowej księgi. To już tradycja, że wyjątkowi pielgrzymi potwierdzają swoje zawierzenie Maryi w ten sposób. „Modlę się do Matki Bożej i błogosławię jako grzesznik. Franciszek” – takie słowa wpisał papież 28 lipca, podczas swojej modlitwy w Sanktuarium.
Jak przypomniał o. Stanisław Rudziński, kustosz jasnogórskich zbiorów sztuki wotywnej, księgi zawierają wpisy królów, monarchów, szlachty, dostojników kościelnych. – Historia sanktuarium trwa, ona jest wyrażana także przez te pamiątkowe wpisy. Pamiątkowe księgi to także źródło nieocenionych i wartościowych przekazów historycznych.
W Sali Rycerskiej w specjalnej gablocie z pamiątkami z pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę, która odbyła się w miniony czwartek, ważne miejsce zajmują dwa kielichy mszalne użyte podczas liturgii na szczycie. To dary paulinów dla Ojca Świętego. – Są pięknie zdobione, wykonane współcześnie. Kielich, którego bezpośrednio używał Ojciec Święty podczas Mszy św., w swej ikonografii zawiera sceny z Pisma Świętego, z zapowiedzi Eucharystii i wypełnienie w Jezusie Chrystusie, czyli sceny z Ostatniej Wieczerzy – powiedział o. Rudziński.
Kielich, który paulini złożyli papieżowi w Kaplicy Matki Bożej podczas powitania, w podstawie ma trzy medaliony: z Jasnogórską Matką Bożą, z herbem Zakonu Paulinów i herbem papieskim.
Na mini wystawie jest także bogato zdobiony Ewangeliarz, który w 1050. rocznicę Chrztu Polski przekazał Sanktuarium prezydent Andrzej Duda. Jest również kryształowy medal z logo Roku Miłosierdzia ofiarowany przez abp. Rino Fisichellę, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
Papieski ornat, alba i stuła to szaty przywiezione z Watykanu.
Już wkrótce w Kaplicy Matki Bożej, tuż przy obrazie, zawiśnie najcenniejszy dar Franciszka – złota róża, którą ofiarował Jasnogórskiej Maryi.
Szlakiem papieża do Sanktuarium już przybywają wierni. Kard. Telesfor Toppo, przewodniczący Episkopatu Indii, właśnie z tego względu zapragnął nawiedzić Jasną Górę. – Kiedy dowiedziałem się, że papież ma przyjechać na Jasną Górę i we mnie zrodziło się pragnienie, by tu przybyć i nabrać sił od Matki Bożej – powiedział purpurat.
Kard. Toppo podkreśla, że w Indiach żyje ok. 18 milionów katolików, to zaledwie 1,8 procenta wszystkich mieszkańców, dlatego zachęca młodych Hindusów, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży, by uczyli się właśnie tutaj kochać Kościół. – Jestem pierwszy raz w Polsce, to, co tu obserwuję, to to, że cały naród jest tu katolicki, tu nawet powietrze jest katolickie, dlatego zachęcam, by ci, którzy poznali Jezusa szli i o nim mówili – powiedział kard. Toppo.
W drodze do Krakowa na Jasną Górę wciąż jeszcze przybywają młodzi pielgrzymi z zagranicy. Wielu jest Włochów i Hiszpanów.
Dzisiejsze czuwanie młodzieży świata z papieżem Franciszkiem będzie transmitowane na telebimach umieszczonych na Jasnej Górze, od godziny 19.30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.