Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
26 lipca 2016 | 11:40 | kos Ⓒ Ⓟ
W Warszawie w przyszłym tygodniu odbędą się uroczystości 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczyste Msze św., sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy złożą się na bogaty program tegorocznych obchodów organizowanych przez Miasto st. Warszawa i Muzeum Powstania Warszawskiego.
W stolicy uroczystości tradycyjnie wyprzedzą datę rocznicy wybuchu powstania, którą jest 1 sierpnia. W piątek 29 lipca o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”, (park im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. ks. J. Popiełuszki). Wieczorem, o godz. 21.00 w Muzeum Powstania odbędzie się premiera płyty i koncert Andrzeja Smolika, Natalii Grosik i rapera Miuosha, zatytułowany „Historie”, poświęcony Powstańcom.
W sobotę 30 lipca o godz. 11.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego z kombatantami spotkają się prezydent RP Andrzej Duda i prezydent miasta st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości odbędzie się ceremonia nadania orderów i odznaczeń państwowych. O godz. 18.00 w Parku Wolności odprawiona zostanie Msza św. w intencji mieszkańców stolicy.
W niedzielę 31 lipca obchody rozpoczną się w południe uroczystą sesją Rady Miasta Stołecznego Warszawy w Sali Balowej Zamku Królewskiego. O godz. 19.00 na Placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego sprawowana będzie uroczysta, polowa Msza święta. Po jej zakończeniu odbędzie się apel poległych, a następnie koncert „Nowe Pokolenie 16/44”.
1 sierpnia o godz. 9.00 pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, dowódcę Okręgu Warszawskiego AK, rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie złożone zostaną kwiaty (ul. Filtrowa 68). O godzinie 10.00 przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera, „Marsz Mokotowa” odbędzie się przemarsz kombatantów i pocztów sztandarowych ul. Puławską do ul. Dworkowej.
W południe na placu Marszałka Józefa Piłsduskiego odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz uroczystość złożenia wieńców na płycie pomnika. Kwiaty złożone zostaną także pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich. Uczestnicy uroczystości przejdą następnie pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
O godzinie 16.45 kwiaty zostaną złożone przy grobie gen. Antoniego Chruściela Montera”. W godzinę „W” hołd powstańcom oddadzą najwyższe władze państwowe pod pomnikiem Gloria Victis. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny.
Godz. 19.30 Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani”. Odmówione zostaną modlitwy ekumeniczne. Na placu Piłsduskiego o godz. 20.00 warszawiacy zgromadzą się na wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych. Uroczystości tego dnia zakończy rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej o godz. 21, który będzie płonął przez kolejne 63 dni.
W piątek 5 sierpnia o godz. 18.00 przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczystość upamiętniająca (u zbiegu ul. Leszno i Al. Solidarności).
Dzień później odbędzie się 10 edycja gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania – "POZA KADREM”, tym razem miejscem, na którym będzie się rozgrywać większa jej część to teren Śródmieścia Południowego, dzielnica, która najdłużej opierała się atakom wroga. Jak zapowiadają organizatorzy większość punktów zostanie zorganizowana w oryginalnych lokalizacjach wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku.
O godz. 17.00 ulicami Warszawy przejedzie rowerowa Masa Powstańcza szlakiem legernadrnego kuriera Państwa Podziemnego Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Start odbędzie się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Rejestracja i informacje dla uczestników gry miejskiej i Masy Powstańczej na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Uroczystości 72. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończą się 2 października ugaszeniem Ognia Pamięci na Czerniakowie.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (www.um.warszawa.pl) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.