Abp Szal do uczestników ŚDM: wszyscy jesteśmy posłani, aby działać w imieniu Boga
23 lipca 2016 | 21:17 | pab Ⓒ Ⓟ
Wszyscy jesteśmy posłani, aby działać w imieniu samego Boga i aby obraz Boga pokazywać współczesnemu światu – powiedział abp Adam Szal do uczestników Światowych Dni Młodzieży, przebywających w archidiecezji przemyskiej. Metropolita przemyski przewodniczył w sobotę Mszy św. na Rynku w Przemyślu.
Do Przemyśla w sobotę przyjechali wszyscy uczestnicy ŚDM z całej archidiecezji przemyskiej. Wraz z abp. Szalem Mszę św. koncelebrowali: abp obrządku greckokatolickiego Georges Bacouni z Ziemi Świętej i abp Patrick O’Regan z diecezji Sale w Australii oraz abp-senior Józef Michalik i bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla.
Abp Szal podkreślił, że „nieraz jesteśmy dla naszych kolegów i koleżanek jedyną Biblią, jaką oni wezmą do ręki”. – To znaczy, że jednym z najskuteczniejszych sposobów głoszenia miłosierdzia Bożego, Dobrej Nowiny o zbawieniu, jest przykład chrześcijańskiego życia. Takie spotkanie, jak dzisiaj tutaj i jak w Krakowie ma nam uzmysłowić to powołanie, że jesteśmy posłani do współczesnego świata – mówił.
Swoją homilię metropolita przemyski oparł o fragment Księgi Proroka Izajasza, w którym prorok wypowiada słowa „Oto ja, poślij mnie”. – Przeżywając dziś Mszę św. posłania, uświadamiamy sobie, że my też jesteśmy posłani. Nie tylko po to, żeby dojechać do Krakowa, ale żeby uświadomić sobie, że przez sakrament chrztu i bierzmowania jesteśmy posłani do współczesnego świata – powiedział. – Po to, aby ubogim głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu, czyli o tym, że prawdziwym zbawicielem jest nie kto inny, tylko Pan Bóg. Mamy głosić tym, którzy poruszają się po omacku, jakby byli niewidomymi, że jedynym światłem za którym warto iść, jest Jezus Chrystus. I tak jak Chrystus mamy głosić wolność od szatana i od zła, a jednocześnie wolność „do”, do budowania wspólnoty, zdobywania świętości – dodał.
Na zakończenie jeszcze raz przypomniał, że wszyscy ochrzczeni ludzie są posłani, aby działać w imieniu samego Boga i aby obraz Boga miłosiernego pokazywać współczesnemu światu. Abp Szal przypomniał, że na pytanie „jak to robić”, papież Franciszek wskazuje uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała. – Czytając je, powinniśmy mieć przekonanie, że są one możliwe do zastosowania. I pozostaje nam deklaracja wobec Boga: „Oto ja, poślij mnie” – podkreślił kaznodzieja.
Msza św. na przemyskim Rynku zgromadziła młodzież z całej archidiecezji przemyskiej. Jeszcze dziś wieczorem na placu Niepodległości obok pomnika św. Jana Pawła II wezmą oni udział w balu z wodzirejami.
Do południa uczestnicy ŚDM realizowali program indywidualny dla każdego z miast. W Przemyślu na stadionie klubu sportowego Czuwaj odbyły się międzynarodowe zawody sportowe. Grupy w innych miastach m.in. wysłuchały koncertu Pawła Chustaka (Stróże Poranka) oraz odwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Archidiecezja przemyska na czas Dni w Diecezji przyjęła nazwę biblijnego miasteczka Ein Karim. Program oparty jest na różańcowych tajemnicach światła i każdy dzień nawiązuje swoją tematyką do kolejnej stacji. Ponieważ dziś młodzież rozważa „Cud w Kanie Galilejskiej”, wieczorem organizowany jest bal.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.