Kościoły i UE radzą nad przyszłością Europy
15 lipca 2016 | 13:06 | ts, kg (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
Sytuacja w Europie i jej przyszłość były przedmiotem narady przedstawicieli Kościołów i rządu Słowacji, która od 1 lipca kieruje pracami Rady Europy.
13 bm. w Bratysławie kierownictwo tego kraju z sekretarzem stanu w MSZ i pełnomocnikiem rządu ds. przewodnictwa Słowacji w Radzie Europy Ivanem Korčokiem na czele spotkało się z przedstawicielami Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Omówiono sytuację na kontynencie po „Brexicie”, utrzymujący się kryzys uchodźców i migrantów oraz sprawę przepracowania zaleceń z Dublina – stwierdza komunikat COMECE z 14 lipca.
Minister wyraził uznanie dla działań Kościołów w dziedzinie publicznej i dla ich dążeń do rozwiązań, które obejmą społeczeństwo całej Europy. Poprosił też o wsparcie w kontaktach z mieszkańcami Europy, zwłaszcza w sprawach mających bezpośredni związek z dalszym funkcjonowaniem Unii Europejskiej. Korčok podkreślił, że Słowacja pragnie wspierać tworzenie wspólnoty europejskiej i tłumaczył, że wiele trudności, z jakimi musi obecnie zmagać się Europa, wynika z braków i niedostatków wspólnego projektu.
Ważną rolę Kościołów w dialogu na temat przyszłości kontynentu podkreślali także przedstawiciele obu organizacji chrześcijańskich. „Kościoły dysponują jedyną w swoim rodzaju siecią dla wymiany doświadczeń z różnych części Europy. Tę możliwość musimy wykorzystać, aby wzmocnić poczucie współzależności i dalszej wspólnej drogi” – zauważył sekretarz generalny KEK-u ks. Heikki Huttunen. Podkreślił, że należy oczywiście dyskutować nad różnymi opiniami rządów UE, ale nie wolno dramatyzować.
Odnosząc się do trwającego nadal masowego napływu uchodźców i migrantów do Europy przedstawiciele Kościołów podkreślili potrzebę bardzo wrażliwego podejścia do tych ludzi, często zranionych bolesnymi przeżyciami. Zwracano uwagę na potrzebę solidarności wszystkich krajów członkowskich UE, a aby zapobiec dalszym tragediom ludzkim, należy też zwalczać przyczyny obecnego zjawiska i tu konieczna jest skoordynowana reakcja Unii.
Sekretarz generalny COMECE Austriak ks. Michael Kuhn zapowiedział, że refleksje nad tymi tematami będą przekazane na zaplanowanym na 2017 rok kongresie na temat integracji europejskiej, rozwoju demokracji oraz omówienia nowych wyzwań.
Spotkanie KEK-u i COMECE ze słowacką prezydencją Rady Europy odbyło się zgodnie z art. 17 umowy o sposobie pracy Unii Europejskiej, w którym zobowiązuje się ona do przejrzystego i regularnego dialogu z Kościołami i wspólnotami kościelnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.