Wojskowa część Światowych Dni Młodzieży z udziałem 700 uczestników z Polski i zagranicy
15 lipca 2016 | 09:54 | kos Ⓒ Ⓟ
Ordynariat Polowy, podobnie jak pozostałe diecezje w kraju, organizuje podczas Światowych Dni Młodzieży diecezjalny etap spotkania młodych. Weźmie w nim udział 700 żołnierzy z Polski i z 10 krajów z całego świata. Goście z zagranicy odwiedzą nie tylko Kraków, ale także Warszawę, Jasną Górę, Wadowice i obóz koncentracyjny Auschwitz.
Na zaproszenie przyjazdu pozytywnie odpowiedziały Austria, Francja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Nowa Zelandia, Słowacja, USA, Wielka Brytania i Włochy. Żołnierze i podchorążowie wojskowych uczelni tych państw wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Z zagranicy przyjedzie do naszego kraju około 300 uczestników, pozostałe 400 osób to pielgrzymi z Polski. Wraz z żołnierzami przybędą biskupi polowi: abp Timothy Broglio, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych, bp Luc Ravel, biskup polowy armii francuskiej, Werner Freistetter, biskup polowy armii austriackiej, bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej oraz kapelani armii państw uczestniczących w ŚDM.
Program wojskowej części ŚDM w Ordynariacie Polowym został opracowany przez przedstawicieli wojska oraz duszpasterstwa wojskowego. Diecezjalny etap ŚDM w Ordynariacie Polowym rozpocznie się 24 lipca złożeniem kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przez przedstawicieli państw biorących udział w ŚDM. O godzinie 16.00 w katedrze polowej pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka odprawiona zostanie Msza św. dla żołnierzy uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. Eucharystię będą koncelebrować biskupi polowi, którzy przybędą razem z żołnierzami. Po zakończeniu Mszy św. na pl. Krasińskich odbędzie się uroczysty, wojskowy apel połączony z wciągnięciem na maszt flagi wojskowej części Światowych Dni Młodzieży.
W kolejnych dniach wojskowi pielgrzymi odwiedzą Muzeum Katyńskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego oraz Zamek Królewski i Stare Miasto. W poniedziałek udadzą się na Jasną Górę, gdzie abp Timothy Broglio, przewodniczyć będzie Mszy św. i wygłosi kazanie.
W środę żołnierze wyjadą do Krakowa. W drodze do stolicy Małopolski odwiedzą niemiecki obóz zagłady Auschwitz (na dwa dni przed wizytą tam Ojca Świętego Franciszka) oraz rodzinne miasto św. Jana Pawła II – Wadowice. Od czwartku do soboty wojskowi pielgrzymi będą uczestniczyć w katechezach prowadzonych w językach narodowych na terenie Krakowa i wydarzeniach centralnych Światowych Dni Młodzieży, a więc w Ceremonii Rozpoczęcia na Krakowskich Błoniach, Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, Czuwaniu na Campus Misericordiae i Mszy Posłania wieńczącej ŚDM w Krakowie. W poniedziałek, 1 sierpnia, poszczególne grupy rozpoczną wyjazd z Polski. Część z nich zrobi to bezpośrednio z Krakowa, a część wróci do Warszawy.
Podczas diecezjalnego etapu ŚDM wojskowi pielgrzymi zostaną zakwaterowani na terenach Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a po przybyciu do Krakowa na terenie 6. Brygady Powietrznodesantowej. Powstało już tam specjalne obozowisko z namiotami i całą logistyką obozową, m.in. prysznicami i toaletami. Na teren obozowiska wstęp będzie możliwy tylko dla pielgrzymów z grupy wojskowej.
Podobnie jak inne diecezje Ordynariat Polowy wybrał swoje hasło, pod którym obędą się diecezjalne Światowe Dni Młodzieży. Brzmi ono „Pan moim sztandarem”. Jak wyjaśnił ks. kpt. Maciej Śliwa, koordynator Światowych Dni Młodzieży w Ordynariacie Polowym słowa te zostały zaczerpnięte z 17 rozdziału Księgi Wyjścia. – W tym fragmencie Biblii opisana jest bitwa między Izraelitami i Amalekitami. Po zwycięstwie Izraelitów, Mojżesz zbudował tam ołtarz, który nazwał Jahwe-Nissi – „Pan jest moim sztandarem”. Sztandar dla wojska ma szczególne znaczenie. Jest on dla każdej jednostki i żołnierza symbolem honoru, męstwa i wierności Ojczyźnie. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec swego sztandaru. Co ciekawe, w razie jego utraty wskutek słabości ducha bojowego, jednostka wojskowa ulega rozformowaniu – podkreślił.
Na potrzeby wojskowej części ŚDM Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej opracowało specjalne logo. W prostokąt wrysowane zostały flagi państw, których przedstawiciele obecni będą na wojskowej części Światowych Dni Młodzieży. Umieszczony został także skrót MIL WYD 2016 (Military World Youth Days 2016 – czyli Wojskowe Światowe Dni Młodzieży 2016).
Nad organizacją wojskowej części ŚDM czuwał powołany decyzją ministra obrony narodowej 20 października 2015 roku, zespół pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka, w którego skład weszli przedstawiciele wielu jednostek, dowództw i instytucji wojskowych odpowiedzialnych m.in. za transport, logistykę, promocję oraz bezpieczeństwo. Pracami zespołu ze strony wojskowej kieruje ppłk. Wojciech Arcikiewicz, z sekretariatu Bartosza Kownackiego, sekretarza stanu w MON. Minister Kownacki odpowiada ze strony ministerstwa za przebieg i prace związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Koordynatorem prac z ramienia Ordynariatu Polowego jest ks. kpt. Maciej Śliwa, szef sekretariatu biskupa polowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.