Młodzież z 13 krajów odwiedzi diecezję włocławską
24 czerwca 2016 | 18:57 | ks. Łukasz Przelazły Ⓒ Ⓟ
Blisko tysiąc osób z 13 krajów świata będzie gościć diecezja włocławska w ramach Dni w Diecezjach – cyklu wydarzeń poprzedzających Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Krakowie. Misericordia, czyli miłosierdzie – to biblijna nazwa diecezji włocławskiej wybrana na ŚDM i myśl przewodnia włocławskiej edycji Dni w Diecezjach. Odbywają sie one w dniach od 20 do 25 lipca.
Nazwa Misericoria nie jest przypadkowa – w Świnicach Warckich, które leżą na terenie diecezji przyszła na świat i została ochrzczona Apostołka Bożego Miłosierdzia – św. Siostra Faustyna Kowalska, patronka Światowych Dni Młodzieży.
Z diecezji włocławskiej pochodzą także św. Maksymilian Kolbe, błogosławieni męczennicy II wojny światowej, we Włocławku biskupem pomocniczym był bł. Michał Kozal, męczennik; w nurtach Wisły męczeńskie życie zakończył bł. ks. Jerzy Popiełuszko, wreszcie kapłanem diecezji włocławskiej był Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.
Diecezja włocławska będzie gościła podczas „Dni w Diecezji” blisko tysiąc osób z 13 krajów świata: Korei Południowej, Mongolii, Kazachstanu, Hongkongu, Sri Lanki, Ukrainy, Łotwy, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Argentyny i Peru.
" Grupy przejeżdżające do nas dokonały świadomego wyboru. Młodzi chcieli być u źródeł życia i świętości św. Faustyny, dlatego postanowili odwiedzić diecezję włocławską" – podkreśla diecezjalny koordynator ŚDM w diecezji włocławskiej ks. Artur Niemira. – Czasu do powitania pierwszego pielgrzyma we Włocławku zostało niewiele, ale jesteśmy dobrze przygotowani na święto młodego Kościoła w naszej diecezji, której duchowa tożsamość zawiera się w tym jednym słowie – Misericordia” – dodaje.
Będzie to szczególny czas nie tylko dla młodzieży z zagranicy, ale również dla tej diecezjalnej. Wydarzenia centralne w diecezji będą odbywać się w trzech miejscach: Włocławku, Świnicach Warckich i Licheniu.
Następnego dnia po przyjeździe i powitaniu przez parafie i rodziny, a więc w czwartek 21 lipca, młodzież spotka się w kościołach na katechezie i usłyszy świadectwa młodych Polaków o swojej wierze i przygotowaniach do ŚDM. Od godzin południowych młodzi przebywać będą we Włocławku – biskupiej stolicy i mieście, do którego pielgrzymkę w 1991 roku odbył św. Jan Paweł II. Wezmą udział w tzw. „Folk day”, w czasie którego goście zwiedzą katedrę, seminarium duchowne czy muzeum męczeństwa bł. ks. Jerzego.
Wszyscy spotkają się o godz. 17 przy włocławskiej Hali Mistrzów, kiedy to oficjalnie zostaną powitani przez bp. Wiesława Mering oraz Marka Wojtkowskiego, prezydenta Włocławka i wezmą udział w koncercie. Młodzi zobaczą występy zespołów tanecznych prezentujących wiązankę tańców polskich i regionalnych. Następnie zaplanowano część z muzyką o charakterze religijnym, przeplataną pokazem multimedialnym, cytatami z wypowiedzi papieża do ludzi młodych. Koncert zakończy wspólne śpiewanie hymnu ŚDM Kraków 2016.
Następnego dnia młodzi przeniosą się do Świnic Warckich i zwiedzą dom, w którym przyszła na świat Helenka Kowalska, późniejsza św. Faustyna. Z Głogowca – rodzinnej miejscowości Świętej, młodzież przejdzie drogą krzyżową do Świnic Warckich, niosąc krzyż i relikwiarz z relikwiami św. Faustyny. O godzinie 15 odbędzie się Godzina Miłosierdzia, podczas której odśpiewana zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia z rozważaniami w różnych językach oraz koncert pieśni do Miłosierdzia Bożego.
W ostatnim dniu wspólnego pielgrzymowania wszystkie grupy oraz wspólnoty funkcjonujące w diecezji włocławskiej udadzą się do Lichenia, miejsca gdzie znajduje się największa w Polsce świątynia i drugie co do wielkości sanktuarium maryjne. Tam odbędzie się wydarzenie centralne spotkań w diecezji włocławskiej – Msza św., której przewodniczyć będzie biskup włocławski Wiesław Mering, posyłając młodych do Krakowa. Po zakończonej Eucharystii nastąpi prezentacja przybyłych grup.
Niedziela to dzień, w którym młodzi z zagranicy spędzą czas w parafiach, do których zostali przydzieleni. Ze wspólnotą parafialną, która będzie ich gościła, przeżyją niedzielną liturgię, zjedzą obiad w rodzinach, a po południu rozpocznie się czas rekreacji, sportowych zabaw, imprezy kulturowej, wspólnego grilla poznanwania kolejnych ciekawych miejsc w goszczącym ich miejscu.
„Dni w diecezji pozwalają pielgrzymom z całego świata poznać nasz kraj, naszą kulturę. Chcemy pokazać młodzieży, jak żyjemy na co dzień, co robimy. Chcemy zaoferować im jak najwięcej – mówi Janek Dańczak wolontariusz z Konina.
Do Konina przyjadą młodzi ludzie z Francji i Kazachstanu. Podczas niedzielnego dnia, który nosi nazwę Meet our homeland, czyli poznaj naszą małą ojczyznę w Koninie odbędzie się koncert i spotkania zorganizowane przez poszczególne parafie.
"Jestem również wolontariuszem i z pozostałymi osobami z naszej grupy spotykamy się w zasadzie co tydzień. Podczas spotkań organizujemy noclegi dla gości, ale przede wszystkim się modlimy. Później wspólnie z naszymi nowymi znajomymi udamy się do Krakowa” – zapowiada Janek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.