Prezydent Warszawy zaprasza na stołeczne Dni w Diecezjach
24 czerwca 2016 | 11:15 | lk / mz Ⓒ Ⓟ
Warszawa jest pełna niezwykłego ducha jej mieszkańców, niepowtarzalnej atmosfery oraz wyjątkowej historii. Jej różnorodność sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – napisała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Zaproszenie jest skierowane do pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży, którzy przed wyjazdem do Krakowa od 20 do 25 lipca spędzą czas w Warszawie. Miasto we współpracy z obydwiema diecezjami przygotowały dla nich szereg atrakcji.
Dni w diecezjach – poprzedzające udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie – odbędą się od 20 do 25 lipca w całym kraju. Ich celem jest przygotowanie duchowe młodych przed głównym wydarzeniem w stolicy Małopolski, integracja z rówieśnikami z diecezji oraz poznanie historii Polski i konkretnego regionu goszczącego uczestników ŚDM.
Na spędzenie tego czasu w stolicy zaprasza prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
„Warszawa jest pełna niezwykłego ducha jej mieszkańców, niepowtarzalnej atmosfery oraz wyjątkowej historii. Jej różnorodność sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie” – zapewnia prezydent stolicy.
Na chwilę obecną archidiecezja warszawska ma 11 tys. zgłoszonych gości, zaś diecezja warszawsko-praska 4 tys. Będzie to młodzież m.in. z USA, Kanady, Brazylii, ale także z Izraela, Wysp Samoa czy Australii. Są kraje pozornie małe, ale deklarujące przyjazd przynajmniej 100 młodych, np. Gwatemala, z której przybędzie do stolicy ponad 500 osób.
Przywitanie grup młodzieży w parafiach całej archidiecezji warszawskiej, w formie dowolnie przyjętej przez lokalne wspólnoty, nastąpi oficjalnie wieczorem 20 lipca. Jednak wiele grup z różnych kontynentów znajdzie się w Warszawie już dzień wcześniej. Uroczystość przywitania obejmie m.in. koncerty, przedstawienia, pikniki i inne formy integracji, zakończone wspólną modlitwą. Istotnym punktem będzie też zaprezentowanie się samych grup pielgrzymkowych oraz ich opiekunów.
Na czwartek 21 lipca planowany jest Dzień Kultury i Historii. Będzie on poświęcony zwiedzaniu przez zagraniczną młodzież miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i całego Mazowsza, w tym muzeów, budynków i parków historycznych. W planach jest m.in. wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowym, zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta, Łazienek Królewskich, Pałacu i ogrodów w Wilanowie, a także wizyta w Centrum Nauki Kopernik.
W tym celu Archidiecezja Warszawska współpracuje z instytucjami miejskimi i samorządowymi, które sprawują pieczę nad poszczególnymi placówkami kulturalnymi, w tym Centrum Myśli Jana Pawła II.
Wieczorem tego samego dnia na Placu Piłsudskiego (godz. 20.00) odbędzie się oficjalne powitanie młodzieży przez władze stolicy i samorządowe oraz mieszkańców. Towarzyszyć mu będzie multimedialne widowisko „Wiara. Nadzieja. Miłość”.
Na wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii, a także wielu polskich aktorów i wokalistów młodego pokolenia.
Solistom towarzyszyć będą Orkiestra „Sinfonia Iuventus” oraz połączone chóry Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” i Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod dyrekcją Radosława Labakhua i Piotra Rubika.
Widowisko muzyczne składać się będzie z trzech części. W pierwszej odsłonie na scenie wystąpi międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związana ze „Wspólnotą Shalom”, której towarzyszyć będzie zespół „Wiarygodni”. Artyści zaprezentują program pieśni chwalebnych w różnych stylach muzycznych.
W drugiej części zagraniczni goście i wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży usłyszą najbardziej znane piosenki o Warszawie, od „Snu o Warszawie” po „Warszawo ma”. W tej części widowiska wykorzystane zostaną również ekrany multimedialne, na których przybliżona zostanie dzięki uniwersalnemu językowi obrazu historia i współczesność Warszawy i jej mieszkańców.
Trzecią część koncertu wypełnią kompozycje Piotra Rubika, w tym premierowe wykonanie najnowszego utworu „Psalmu o młodej Warszawie”.
Centralnym punktem stołecznych Dni w Diecezjach będzie specjalna strefa pielgrzyma ŚDM, która powstanie na Skwerze Hoovera na Krakowskim Przedmieściu. Wieczorem na scenie odbywać się będą koncerty, a w ciągu dnia spotkania i dyskusje z ciekawymi ludźmi. Działać będzie kino plenerowe prezentujące seanse z najważniejszymi dziełami polskiej kinematografii.
Pielgrzymi będą mogli wziąć udział w wycieczkach pieszych, rowerowych i autobusowych po miejscach ważnych dla historii Polski i Warszawy. Szczególnym tematem tych wypraw będą związki Jana Pawła II z Warszawą, czemu towarzyszyć też będzie gra miejska „Papieska Warszawa”, oparta o instalacje przestrzenne w miejscach, które odwiedził papież Polak oraz multimedialna wystawa „Jan Paweł II – fundamenty”.
Chętni wezmą udział w warsztatach tematycznie związanych z nadchodzącymi Światowymi Dniami Młodzieży. Będzie też pawilon sportowo-rekreacyjny oraz strefa chilloutu, czyli miejsce odpoczynku i relaksu.
Na stronie przygotowano propozycje różnych wariantów spędzenia czasu w Warszawie, w zależności od tego, ile dni pielgrzymi będą przebywać w stolicy.
Pielgrzymów ŚDM podczas Dni w Diecezjach wspierać będzie tysiąc wolontariuszy, obecnych w przestrzeni miejskiej, lotnisku i dworcach kolejowych. Wolontariusze wspierać będą organizację wydarzeń i projektów kulturalnych oraz zwiedzania zabytkowych kościołów i sanktuariów. Uczestnicy będą mogli otrzymać od nich informacje na temat atrakcji oferowanych przez miasto stołeczne oraz wszelką niezbędną pomoc w trakcie ich pobytu w stolicy.
Przez cały czas pobytu pielgrzymów ŚDM w stolicy dostępna będzie dla nich specjalna aplikacja „JP2” na urządzenia mobilne w dwóch językach: polskim i angielskim. Aplikacja umożliwi zgromadzenie ulubionych cytatów Jana Pawła II, przeglądania ich rankingu, a także udostępniania ich na Facebooku lub za pomocą esemesów. Całkowity dochód ze sprzedaży jej wersji premium zostanie przekazany na program stypendialny realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz na rozwój kolejnych projektów edukacyjnych.
Piątek 22 lipca to Dzień Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia. Młodzież z zagranicy poznawać będzie tego dnia miejsca związane z życiem patronów i świętych Warszawy. Młodzi nawiedzą m.in. kościół oo. jezuitów na Starym Mieście, czyli świątynię poświęconą Matce Bożej Łaskawej, patronce archidiecezji warszawskiej.
Tuż obok zobaczą także samą archikatedrę warszawską, w której podziemiach spoczywa św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Odwiedzą także miejsca związane z bł. ks. Jerzym Popiełuszką (kościół św. Stanisława Kostki na Żoliborzu), św. Andrzejem Bobolą (sanktuarium na Mokotowie), św. Maksymilianem M. Kolbem (Niepokalanów) oraz kościoły na Trakcie Królewskim.
W ciągu dnia cała stolica zamieni się w Miasto Miłosierdzia. Młodzi uczestnicy ŚDM będą podejmować wraz z miejscową młodzieżą posługę miłosierdzia wobec chorych, cierpiących i potrzebujących pomocy. W konkretne akcje zaangażują je Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Parafialne Zespoły Caritas. Będzie to m.in. sprzątanie, mycie okien, drobne remonty takie jak malowanie płotów, pomoc w przygotowaniu posiłków dla bezdomnych, przygotowanie paczek dla ubogich rodzin.
Niektóre akcje już się rozpoczęły, finał innych przewidziano właśnie na Dni w Diecezjach. W ramach „Origami Miłosierdzia” składane będą tysiące origami w kształcie serca z miłymi, dobrymi hasłami wsparcia, które zostaną przekazane pacjentom warszawskich szpitali i hospicjów. Akcja „DIY Miłosierdzie” to projektowanie i budowanie nietypowych instalacji meblowych. Wykonane przedmioty przekazane zostaną do świetlicy dla dzieci i młodzieży na Pradze prowadzonej przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Inna akcja, „Mozaika Miłosierdzia”, polega na budowaniu wielkoformatowej mozaiki z rysunków odpowiadających na pytanie „Co to jest miłosierdzie? Gdzie znajdę je wokół siebie, czy i gdzie jest ono potrzebne we współczesnym świecie?”.
Wieczór upłynie młodym w każdej z parafii na nabożeństwach adoracyjnych w intencji młodzieży i pokoju na świecie.
Sobota 23 lipca do wczesnych godzin popołudniowych przebiegnie pod znakiem rekreacji, sportu i różnego rodzaju współzawodnictwa. W tę część zaangażowane będą parafie przy współudziale władz samorządowych, odpowiedzialnych za udostępnienie obiektów sportowych.
Wieczorem przy Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się natomiast spotkanie gości i młodzieży z całej archidiecezji warszawskiej, czyli „Warszawskie Uwielbienie”. Będzie to akcja ewangelizacyjna, która upłynie pod znakiem budowania duchowej wspólnoty przy udziale modlitwy, muzyki, śpiewu i tańca.
Uroczystej Mszy św. posłania młodzieży na ŚDM przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W programie jest także wieczór świadectw i koncert uwielbieniowy.
Przedostatni dzień pobytu młodych z całego świata w archidiecezji warszawskiej, czyli niedziela 24 lipca, będzie czasem spędzonym w goszczącej ich parafii. Po Mszy św. pod przewodnictwem proboszcza, aż do wieczornego pożegnania młodzież weźmie udział z miejscowymi rodzinami i wolontariuszami we wspólnych piknikach i grillowaniu.
Dzień później, w poniedziałek 25 lipca, młodzi wyjadą do Krakowa, dokąd przybywać będą z innych diecezji wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.